23.11.2017
DIMMU BORGIR
Pětadvacet let na scéně oslaví norští blackmetalisté ..více

23.11.2017
STRYPER
Frontman Michael Sweet kromě toho, že dokončuje desku ..více

23.11.2017
KATAKLYSM
Kanadští deathmetalisté oznámili, že pro své nové ..více

23.11.2017
GUS G.
Dnes už s jistotou bývalý kytarista Ozzy Osbournea a ..více

23.11.2017
LABYRINTH
Italská power/progmetalová parta nabídne fanouškům ..více

23.11.2017
LIONE/CONTI
Evropská powermetalová scéna bude mít novou ..více


AEROSMITH - Pump
Parádní album. Taky jsem ho koupil na CD hned v ..

AEROSMITH - Pump
Pro mě je Pump taky nejlepší album Aerosmith. D ..

AEROSMITH - Pump
...je skvělá deska. Jedna z prvních, které si ..

AEROSMITH - Pump
Pro mě je Pump nejlepší album kapely. Hned si ..

GALNERYUS - Ultimate Sacrifice
Jo ještě bych zapomněl na fanfárovité kláves ..

GALNERYUS - Ultimate Sacrifice
Kdo je poslouchá, nebude zklamán, ani já nejsem ..

CARDIANT - Midday Moon
Zní to jak jejich krajané Waltari, ale tahle skl ..

PINK CREAM 69 - Headstrong
Díky za recenzi. Souhlasím s rozborem, ale asi b ..

VHÄLDEMAR - Against All Kings
Slušný album s několika exkluzivními kousky. ..

VHÄLDEMAR - Against All Kings
Kapelu znám jen jménem, ale vypadá, jak dělan ..
Za poslední měsíc:
SERENITY - Lionheart
1064x

GODS OF SILENCE - Neverland
991x

THRESHOLD – Wounded Land
897x

TRIVIUM - The Sin and the Sentence
773x

ENSLAVED - E
741x

ANNIHILATOR - For The Demented
711x24.11.2017
ARCH OF HELL, AWRIZIS, SECRET OF DARKNESS, DISOLATION..
Třinec - Barrocko, začátek od:19:00, vstupné: 100

25.11.2017
ARCH OF HELL, AWRIZIS, SECRET OF DARKNESS, SHOO-IN..
Šumperk - H-club, začátek od:20:00, vstupné: 100

01.12.2017
DUKLA VOZOVNA, ZATÍM NIC, POZOR MAMUT...
Velké Meziříčí - Depo club, začátek od:20:00, vstupné: 100článků celkem: 5965
recenzí: 4810
reportů: 512
rozhovorů: 339

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax

České kapely.cz - Nabízej a nakupuj českou hudbu


ABAX - Zlatej ráj

Nebývá od věci (a platí to nejen u hodnocení cédéček) zapátrat u kořenů dění. Člověk pak má větší šanci udělat si představu o tom, co ho čeká, či proč se věci vyvíjejí zrovna tak, jak se vyvíjejí. V případě pražských Abax by výlet do poměrně obsáhlé historie mohl být ukázkovou kapitolou z románu „Kdo si počká, ten se dočká…“. A tak personální stránku věci odbudu jen konstatováním, že vznik kapely se datuje do doby, kdy někteří členové naší redakce snad ještě ani nebyli na světě :-) a plnou polovinu (tedy dva kusy :-) ) dnešního osazenstva kapely tvoří zakládající členové David Votruba a Martin Linhart. Co se hudební historie týká, lze v archivech vydolovat zmínku o celkem pěti demosnímcích, jednom (zásluhou krachující firmy) nedokončeném LP, či účasti na kompilaci Death Metal Session.

I když si budu se svojí první větou lehce odporovat, díky minialbu „Zlatej ráj“ mám dojem, že veškerá historie (personální i hudební) není v současné chvíli pro Abax příliš důležitá. Význam bude mít snad jen v tom, že osobní zkušenost, která je z téhle desky hodně znát, z učebnice nenasaješ. Cesta, která Abax za dobu jejich (na docela dlouho přetržené) existence protáhla - tu víc, tu méně - územím klasického hevíku, speedu, crossoveru, funky či grunge, zavedla kapelu zpátky ke kořenům. A tak se ke slovu dostává znovu klasický heavy metal, obohacený o modernější (zejména „Máš šanci“) vlivy. A odmyslíte-li si současný, čitelný a řádně vypucovaný zvuk, je ta historická patina natolik výrazná, že si docela lámu hlavu (neznajíc stará demíčka), jestli kluci oprášili něco ze svých starých fláků a nebo prostě mají syrově hutný hevík tak hluboko v kostech, že z nich i po těch letech leze naprosto přirozeně.

Na „Zlatém ráji“ Abax nabízejí všehovšudy čtyři skladby a já si je ještě dovolím rozporcovat na dvě hromádky. Na jedné najdete věci rychlejší, které (a tohle tvrzení berte jako chválu) v rámci tuzemského heavíku jednoduše potěší. Nehledáte-li revoluci, slyšíte na současná jména Arakain či Maelström křížená s klasikou Vitacit či Motorband, s chutí sáhnete po povedených razantních melodiích a nepřeplácaných, poměrně (klasicky metalových) strohých aranžích, kde základem je znít tvrdě bez zbytečných obezliček, měli byste si s Abax rozumět. Nezbytné připomínky? Lehce utrápené výšky pěvce Davida v úvodním „Víc než král“ a určitá vokálně-linková schematičnost (nebo snad moderna?) - řekl bych až cimrmanovsky rytmická univerzálnost – viz. např. v „Máš šanci“ – „malou-starou-velkou-mělkou-malou-parou-velkou-kérkou…“, či podobně v „Zlatej ráj“, tahající nahrávku do potenciálního rytmického stereotypu. Což v tomto množství písní nijak zásadně nevadí, ale na případném full-CD bych už navrhoval více obezřetnosti.

Hromádka druhá, počtem skladeb zanedbatelnější, svým významem velice důležitá. Ač to je vůči ostatním, řekněme klasičtějším skladbám Abaxu docela macešské, pomalá „Nezahynu“ vyčnívá (nejen svojí citlivou náladou, ale především famózním využitím cella) v tomhle kompletu nad vše ostatní. Dalo by se pochvalně rozepisovat o všech jednotlivých nástrojích, ale vyzdvihnu zejména podmanivě chlapácký zpěv Davida Roubala, velice dynamickou stavbu skladby či nezbytné, a přitom dovedně nenápadné kytarové sólo. Na jedné straně rádiově přijatelná přístupnost, na straně druhá razantně kovová příchuť, která by i ortodoxním tvrďákům mohla jít pod nos.

Připadá vám podezřelé, že největší pecka na desce heavy metalové kapely je balada? No, mohlo by být, ale v tomhle případě Abax k solidní a s přehledem zahrané jistotě (která by ve větším množství mohla začít znít fádně), přidali silně emotivní, jiskřivé koření, dodávající desce přirozený šmrnc a půvab. Velice funkční minialbum coby nadějné avízo na fakt, že Abax je znovu při životě. Co bude dál? Historie nás učí …, ale v případě Abax bych tu historii (s chutí) pokoušel raději už jen na poli hudebním…

Savapip             


www.abax-metal.cz

Seznam skladeb:
1. Víc než král
2. Máš šanci
3. Nezahynu
4. Zlatej ráj

Sestava:
David Roubal - zpěv
David Votruba - kytara
Tomáš Marhold - baskytara
Martin Linhart - bicí

Rok vydání: 2008
Čas: 21:38
Studio: Chicsound Praha
Produkce: Martin Linhart a Abax
Země: Česká republika


Vydáno: 11.09.2008
Přečteno: 4457x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2017     RSS - články

stránka byla načtena za 0.137 sekund.