19.06.2018
ANCIENT BARDS
Symfo-powermetalová kapela z Itálie vydá na podzim album ..více

19.06.2018
DREAM PATROL
Na září letošního roku ohlásila vydání hard rocková ..více

19.06.2018
GIOELI/CASTRONOVO
Zpěvák Johnny Gioeli (Axel Rudi Pell) a bicmen Deen ..více

19.06.2018
SLASH FEATURING MYLES KENNEDY & THE CONSPIRATORS
O novém albu je už rozhodnuto. Ikonický kytarista z Guns ..více

19.06.2018
PÄNZER
Někdejší projekt členů kapel Destruction a Accept, ..více

19.06.2018
GRAVE
Švédská deathmetalová stálice oznámila nového ..více


HYPERION - Dangerous Days
Tady se přidávám s díky za výborný tip. Tohl ..

LINKIN PARK - One More Light
Na poslech Post Traumatic se chystám o víkendu. ..

HYPERION - Dangerous Days
to b.wolf: rádo se stalo ;-) ..

LINKIN PARK - One More Light
Tak co? Bude Post Traumatic od Mika recenze zase s ..

HYPERION - Dangerous Days
za parádní tip! Tak solidně našlapaná fošna ..

STORMWITCH - Bound To The Witch
... ..

GHOST - Prequelle
Prakticky návazně jsem vstřebal na YT skladbu D ..

JUDAS PRIEST, MEGADETH - 12. 6. 2018 - Plzeň, Home Monitoring Arena
Judas Priest měli zvuk lepší,ale taky to nebylo ..

FOREIGNER - Can´t Slow Down
Letos ne, ale už o něm uvažuju delší dobu. ..

FOREIGNER - Can´t Slow Down
Nevypadá to na seriál? Přeci jen kapel s 50 mil ..
Za poslední měsíc:
MENTOL (ALCHEMIST) - Dělejte to, co vás baví, buďte sami sebou a nenechte si diktovat, co máte dělat.
1691x

THERION - Vovin
1326x

A PERFECT CIRCLE - Eat The Elephant
1140x

ROSS THE BOSS - By Blood Sworn
935x

JUDAS PRIEST, MEGADETH - 12. 6. 2018 - Plzeň, Home Monitoring Arena
899x

GHOST - Prequelle
892x23.06.2018
R.E.T., RETURN TO INNOCENCE, ELYSIUM, POPPY SEED GRINDER, PIKODEATH, RAIN SHADOW..
Benátky nad Jizerou, začátek od:16:00, vstupné: 220

23.06.2018
CYTOTOXIN (GER), DERANGED (SWE), GUTALAX, FLESHLESS, MELANCHOLY PESSIMISM, MINCI..
Žabčice u Brna, začátek od:12:00, vstupné:

04.07.2018
DARK METHODISM, SORGOTH, WIZARD INFERNAL, ŽRIEBÄDLO..
Praha - Modrá Vopice, začátek od:19:00, vstupné: 100,-článků celkem: 6387
recenzí: 5186
reportů: 524
rozhovorů: 352

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


ABAX, SAMHAIN - 31.1.2009, Hradec Králové, Strojovna

Posledního ledna se v královéhradecké Strojovně potkala hodně zajímavá dvojka kapel. Pražští Abax by mohli vyprávět historky z první ruky o tom, jak se v Československu rodil heavy metal, novopačtí Samhain v době zahájení činnosti Abaxu nebyli z pěti šestin ještě ani na světě. Střet zkušenosti a entuziasmu? Vůbec ne, spíš jejich symbióza… Abax při svých zkušenostech měli energie na rozdávání, Samhain ve svém mladickém zápalu spolehlivě a s přehledem šlapali jak dobře namazaná mašina - co by ale člověk jiného ve Strojovně čekal, že :-)? Ještě dřív než se dostanu k samotnému dění, neodpustím si svoje (už téměř tradiční) žalozpěvy na téma návštěvnost. Společně s oběma skupinami jsme si lkali na rameni, že mizerná návštěva je už v podstatě „standard“. Přesto mi nepřijde zcela normální, když se sejde osazenstvo v počtu jak na soukromé párty či veřejné zkoušce (tedy víceméně jen ti nejbližší). Doufám, že příští akce v Hradci ukážou, že chyba nastala v podpalubí (tedy v organizaci) a nikoliv v hlavách milých spoluobčanů.

Na Abax slyším od chvíle, kdy vypustili do světa svoje loňské EP „Zlatej ráj“. Ač od té doby došlo k další (bohužel, to je moment, který Abax provází pravidelně nepravidelně po celou jejich kariéru) personální rošádě, nemyslím, že by to bylo kapele na škodu. To, že Abax zahrají svůj klasický hevík přesvědčivě a s glancem x-letých zkušeností jsem čekal. Že jejich nejnovější (a snad konečně trvalá) posila u mikrofonu Honza Hlavatý má tvrdou muziku pod kůží (vzhledem k jeho účasti na albu „Ve jménu Boha“ kapely D.N.A.) nepřekvapilo. Ale že společná kooperace bude mít až takovou šťávu, to byl hodně pozitivní šok.

Při srovnání škály prostředků, ohraničené letitou klasikou „Noční fantazie (Overkill)“ a čerstvější „Paranoiou“, jeden snadno nasaje esenci cest, kterými si Abax prošli. Střípky speed či thrash metalu, přirozeně nabalené na silný a stabilní základní kámen – klasický hevík. Co mě vyrazilo pojistky, byla dynamika a agresivita, jaká z živého podání skladeb lezla. A ve spojení s uřvaným vokálem Honzy přecházely některé momenty až k zuřivosti a brutalitě. Člověk se obvykle nejsnáz chytne na věci, které zná. Logicky vzato, nejvíc u mě bodovala čtyřka (v patřičně přibroušeném kabátě) ze „Zlatého ráje“, i když např. „Rytíři kříže“, coby jedna z největších heavy klasik v repertoáru Abax, případně závěrečná „Lámání křídel“ by si zasloužily urychlené zvěčnění na stříbrném kotoučku. Nebudu se tajit tím, že nejvíc jsem se těšil na polobaladickou „Nezahynu“. I když jí Abax zbavili křehkosti (což se vzhledem k absenci cella dalo očekávat), z její razantní živé verze mě mrazilo až na patách…

Abax jsou kapela, kterou hraní evidentně baví a přitom nemá potřebu si cokoliv dokazovat. A z toho plyne jejich uvolněnost a drive. A i když to občas Honzovi ve vyřvaných výškách v závěru koncertu lehce kolísalo (že by chřipková epidemie?), mnohem víc a radši si vychutnám živelnou spontánnost s chybkou, než sterilní profesionalitu. Sakra, dědci ( ;-) ), tohle bylo dost dobrý!!

Setlist: Barvy, Víc než král, Máš šanci, Noční fantazie (Overkill), Nezahynu, Rytíři kříže, Paranoia, Zlatej ráj, Žár, Divadlo vášně, Rock´n ´Roll, Lámání křídel

Jsou to dva měsíce, co jsem na křtu kapely Evarest vyhlašoval, že bych si Samhain s chutí poslechl znova. Tenkrát šlo díky mizernému zvuku více méně jen o tušení, že by to nemusela být marná záležitost. Nesek´ jsem se :-). Zvukově šlo tentokrát o jinou ligu. Ač je fakt, že jsem musel dát za pravdu těm, kteří si stěžovali na to, že průběžně a nárazově cosi propískává (obzvlášť pak na baru to bylo zřetelné :-) ) a zazněly i připomínky k tomu, že zpěvanduli Veronice (na rozdíl od předchůdce Honzy) bylo docela mizerně rozumět, osobně jsem podobné potíže (třeba i díky ošahanosti tvorby Samhain) neměl. A tak tentokrát bylo nejen na co koukat, ale i co poslouchat.

Zvědav jsem byl především na to, jak vlastně budou znít skladby, chystané na debutové album (poznávací znamení – angličtina). Z té dvojky, která ve Strojovně zazněla, mě nadchla především úvodní „Part Of My Destiny“. Dosavadní tvorba Samhainu - pohodový metal s výraznými klávesami a dobrými melodickými nápady - mi (přes relativní snadnou odhadnutelnost) docela sedí. O to větší překvapení (pozitivní) pak znamenal závan temnějších vod. Především pak v podání zpěvačky Veroniky a jejích jistých výletů do hloubek (postupně zjišťuju, že – jsa naprosto zblblý melodickým výškařením - kdykoliv se některá z křehotinek spustí hloub, ztrácím zábrany a odpustil bych jim cokoliv ;-) ) a obratem v pohodě zvládnutých výletů do vyšších sfér. Oproti závěrečné „Only I Know“ mi první novinka přišla zpěvnější, dramatičtější, podstatně hitovější a případně i do finále patřičnější. Ovšem dle téhle dvojky bráno, stojí za to mít slechy vytrvale nastražené.

„Česká“ část vystoupení? Říct, že všechno bylo v pořádku a fajn je možná strohé, fádní a nepříliš nápadité. Ale poměrně přesně to vystihuje stav, kdy to, co od kapely čekáte, to od ní i dostanete. Vizuální heroické pózy kytarového dua Přéma a Lukáš, občas obohacené spoluprací s šedou eminencí, poměrně nenápadným (ale nepřehlédnutelným) basákem Marcelem, totální divočení klávesáka Jirky i bubeníka Ondry a k tomu šmrncovní růže mezi trním Veronika – pastva (již vyzkoušená) pro oko. Výborně fungující hudební souhra a na to, o jak mladou bandu se jedná, i perspektiva jako hrom. Co mi na cejdu „Tajemství duše“ přijde umírněné a zbytečně klidné, v živé verzi ožívá. A i když mi zatím u Samhain schází vyložený trhák, na který bych se třásl od prvních tónů, chytlavě vypečených momentů se najde dost. Vyzdvihovat cokoliv či kohokoliv netřeba. Samhain prostě funguje se svými melodiemi a nasazením jako jednolitá parta a vyzařuje z nich radost. Kterou evidentně nezkalilo ani vědomí (u Abax toto platí dvojnásob), že kapela hraje prakticky pro hrstku svého doprovodu. Můžu jen parafrázovat to, co už zaznělo v listopadu. Až někdy nebude klid (tedy až bude znovu seštelovaný zvuk a sejde se přece jen větší návštěva), rád bych si tuhle bandu poslechl znova. Zrajte, zrajte, těším se na plody ;-).

Setlist: Intro, Part Of My Destiny, Hvězdná brána, Dvě duše, Zlatá přilba, Válka světů, Rozcestí, Měsíční svit, Temný rytíř, Hrdina, Only I Know

Savapip             


www.abax-metal.cz
www.samhaincz.cz


Fotogalerie


ABAXSAMHAIN
foto:
Savapip


Vydáno: 04.02.2009
Přečteno: 5212x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2018     RSS - články

stránka byla načtena za 0.1522 sekund.