RAGE - Afterlifelines
Za mě jednoznačně toto období. Kromě...

RAGE - Afterlifelines
Za mě byl vrchol deska Trapped! a pak ještě The...

RAGE - Afterlifelines
To Oree: Jo, Rage vydali hrůzu desek a každý na...

RAGE - Afterlifelines
Je to zajímavé. Například v Japonsku nebo Německu...

RAGE - Afterlifelines
Ze mě byli Rage určitě nejlepší se Smolskim a...

RAGE - Afterlifelines
šly do uší i jiné desky Rage nebo debut Avenger,...

LUCA TURILLI - King Of The Nordic Twilight
Díky za recenzi. Poslouchám hard rock, ale tohle...

RAGE - Afterlifelines
Osobně si nemyslím, že hlavní smyslem sestavy se...

RAGE - Afterlifelines
Almanac bohužel nikoho nezajímá na rozdíl od...

RAGE - Afterlifelines
kdysi dávno viděl naživo s Viktorem a Mikem a...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




A PERFECT CIRCLE - Eat The Elephant

A Perfect Circle, jedna z nejkultovnějších kapel začátku tohoto tisíciletí, vstává z popela jako bájný pták Fénix. I když jejich comeback spadá až do roku 2010, pravděpodobně nikdo nečekal, že se ještě někdy objeví jejich studiová deska. Natočit novinku bylo ovšem logické, protože hlavní tvůrci frontman Maynard James Keenan (jinak Tool) a kytarista Billy Howerdel jsou příliš skvělí umělci na to, aby diskografii společného projektu uzavřeli ostudnou deskou coververzí „Emotive“. Na přetržené pouto se navazuje po čtrnácti letech, což rozhodně není nejjednodušší, ale fanoušci přesto věřili, že A Perfect Circle natočí album, které by se alespoň přiblížilo skvostným nahrávkám „Mer de Noms“ a zejména dvojce „Thirteen Steps“. Navíc je u toho opět i druhý kytarista (a dnes už znovu člen domovských Smashing Pumpkins) James Iha. Podaří se tedy vstoupit podruhé do téže řeky?

Hudba A Perfect Circle nebyla nikdy nejpřístupnější a prvoplánově hitová. Pravděpodobně na tom si tahle parta vystavěla reputaci. Dala se zjednodušeně označit jako alternativní rock nebo dokonce progresivní rock, ale to by mělo k přesnému popisu stejně hodně daleko. A Perfect Circle vždy prezentovali neuchopitelný kus umění, které se pohybovalo spíše v chmurnějších vodách a kterému dominovaly kytarové poryvy, které umně dokreslovali elektronické náladotvorné plochy. A samozřejmě i hlas předáka Keenana, který je natolik tvárný, že přesně sedí jak k divočejším pasážím jeho domovské kapely Tool, tak i ke klidnějším plochám A Perfect Circle. Tenhle výraz se ani po letech nemění, takže vlastně fanoušci by mohli dostat to, co očekávají. Z části určitě ano, z části mohou být deskou, která se tvořila během posledních osmi let, zaskočeni…

"Eat The Elephant" se totiž v titulní skladbě totiž rozjíždí velmi, velmi volně, skoro až v jazzově/popovém duchu. Jde o velmi neveselou kompozici, která se zabývá důvody sebevražd (údajně jedním z impulzů k jejímu napsání byl skon Chestera Benningtona z Linkin Park) a vůbec nepřipomene někdejší rockovou bouřlivost kapely. Prim hraje klavír a Keenanův emotivní projev, který se kolem skladby obtáčí jako had kolem stromu. Podivná zneklidňující atmosféra je najednou všudypřítomná a posluchače neopustí ani v následující „Disillusioned“, kde přece jen kytarista Howerdel ukáže své ostré zuby, ale opět struktura skladby spíše spoléhá na zvuky klavíru. Atmosféra však začíná houstnout. „The Contrarian“ čerpá z těch nejtemnějších studnic Depeche Mode a i když Keenanův zpěv může působit naoko uklidňujícím dojmem, je to jen zdání. Nebo možná klid před bouří…

Ta totiž přijde s „The Doomed“. Nejprve zpěvákovi až podivně hrubne hlas, aby pak pochodově znějící kytarový riff dal definitivně zapomenout na skoro jazzový začátek desky. A Perfect Circle definitivně přibrušují svůj současný výraz. I když už nejsou tak tvrdí jako v dobách debutu „Mer de Noms“, jejich kompozice působí vytříbenějším dojmem. K náladám debutu se pravděpodobně nejvíce přibližují v kytarové „By And Down The River“, i když i ona je tvořena z civilizovanějšího materiálu, než byl živelná deska z roku 2000.

Hudba kapely se ale stále více opírá o klavírní zvuky, což jasně demonstruje instrumentálka „DLB“, která je tak ostře v kontrastu s předchozí „Delicious“, ta je založena na nirvanovském baskytarovém úvodu. Odlišnou tvář pak A Perfect Circle ukáží v „Hourglass“, která je postavena na elektronickém podkladu, čímž může trochu připomenout tvorbu Trenta Reznora (Nine Inch Nails), ale typický rukopis kapely brzy ukáže, s kým má posluchač tu čest. Konec desky se pak už nese opět v klidnějším duchu, když „Feathers“ připraví půdu pro závěrečný kousek „Get The Lead Out“, který si pohrává s různými experimentálními plochami a Keenanův zpěv je místy jen tušený, což opět této věci dodává punc neklidu. To bylo ale ostatně znamení A Perfect Circle vždycky.

„Eat The Elephant“ nezklamalo. Není to jednoduchá deska, je třeba si na ní zvykat. Má až příliš mnoho zákoutí, mnoho míst, která nejsou na první poslech slyšet, ale vystupují ze stínu při opětovných zkoumáních. V historickém kontextu asi nebude mít tato nahrávka takový dopad jako „Mer de Noms“ a „Thirteen Steps“, ale rozhodně je pro restart kapely velmi důležitá. Protože je jednoduše dobrá...

Jan Skala             


www.aperfectcircle.com

YouTube ukázka - Eat The Elephant

Seznam skladeb:
1. Eat The Elephant
2. Disillusioned
3. The Contrarian
4. The Doomed
5. So Long, And Thanks For All The Fish
6. TalkTalk
7. By And Down The River
8. Delicious
9. DLB
10. Hourglass
11. Feathers
12. Get The Lead Out

Sestava:
Maynard James Keenan - zpěv
Billy Howerdel - kytara, klavír, klávesy, programování
James Iha - kytara
Matt McJunkins - baskytara
Jeff Friedl - bicí

Rok vydání: 2018
Čas: 57:07
Label: BMG
Země: USA
Žánr: alternative/progressive rock

Diskografie:
2000 - Mer de Noms
2003 - Thirteen Steps
2004 - Emotive
2018 - Eat The Elephant

Foto: archiv kapely


Vydáno: 21.05.2018
Přečteno: 3972x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.14721 sekund.