27.07.2021
SINNER GUARD
Nedávno tu byly uveřejněny dvě recenze kapel SkyEye a ..více

27.07.2021
METAL CHURCH
Nečekaně smutná zpráva přišla z tábora této ..více

26.07.2021
IRON MAIDEN
V některých rockových plátcích je zařazena nová deska ..více

25.07.2021
BETWEEN THE PLANETS
BETWEEN THE PLANETS v čele s producentem Martinem Spacoshem ..více

25.07.2021
THE BOOK
Nová heavy metalová kapela THE BOOK z Brna představuje ..více

25.07.2021
VICTORY
Němečtí hardrockoví veteráni připravili nový ..více


KISS - (Music From) The Elder
je to nejlepší, co Kiss kdy vyplodili ... ..

KISS - (Music From) The Elder
Kolík má pravdu. The Elder je opravdu neposlouch ..

KISS - (Music From) The Elder
1/10? Děláš si srandu?? Elder je nejen pro mě, ..

ACCEPT - Eat The Heat
...i když netypická deska. Zrovna jsem si na ni ..

ROUGH CUTT - III
House of pain, Prowler a Peyote jsou verze z Live ..

ROUGH CUTT - III
Předně bych chtěl říci, ze vlastně skoro od ..

ACCEPT - Eat The Heat
Super recenzia. Ak to porovnám s konkurenciou War ..

KISS - (Music From) The Elder
...z principu rád experimentáln věci, které ..

KISS - (Music From) The Elder
Jen malý doplněk k Pepsiho pěkné recenzi… Al ..

KISS - Unmasked
To Zoran: My se právě držíme tématu a zdobím ..
Za poslední měsíc:
KISS - Unmasked
4746x

KISS - Dynasty
2422x

Ladislav KŘÍŽEK (CITRON, KREYSON) - O konci Citronu jsme vůbec neuvažovali
2195x

AGENT STEEL - No Other Godz Before Me
1504x

KISS - (Music From) The Elder
1265x

Ladislav KŘÍŽEK (CITRON, KREYSON) - Důležité je do každé skladby dát svoje srdce
1126x

článků celkem: 8495
recenzí: 7002
reportů: 573
rozhovorů: 503

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


NOFX - Single Album

Co chce ještě sdělit punková kapela, když vydává čtrnácté album? Vždyť i ikony stylu The Clash se zcela vyčerpali po šesti deskách a Sex Pistols k tomu, co chtěli říct, stačilo album jediné… Losangeleští NOFX jsou dlouholetou trvalkou, která si vždycky udržovala svou úroveň, přestože staré punkové ideály jim byly vždycky trochu ukradené. Bylo by nespravedlivé hodit je do jednoho pytle s neopunkovými zázraky poloviny devadesátých let Green Day, Blink-182 či The Offspring (přestože slavili své největší úspěchy souběžně), protože NOFX přece jen byli vždy o něco uvěřitelnější a upřímnější. Staří punkeři, pamatující si léto 1977, kdy byla číratá revoluce na vrcholu, na ně sice vždycky hleděli skrz prsty, ovšem s výhradami museli uznat, že NOFX mají něco do sebe, přestože jejich čistokrevný punk byl vždy ředěn trochu komerčnějším přístupem či vlivy ska nebo reggae.

Přesto má tahle parta zástup fanoušků, kteří nedají dopustit na alba z devadesátých let „Punk In Drublic“ či „Heavy Petting Zoo“, na kterých NOFX dosáhli svého nezpochybnitelného vrcholu. Jenže to nebyli napomádovaní hezounci jako Green Day, tak se jim velký úspěch vyhnul obloukem. NOFX nepovolili a jelikož se do hitparád vždy podívali jen na skok, vyhnuli se tvrdému dopadu, s dalšími deskami přicházeli ve vcelku pravidelných intervalech a pětiletá pauza mezi předposledním albem „First Ditch Effort“ a novinkou „Single Album“ je tou nejdelší v jejich historii. Možná proto parta kolem zpěváka a basisty Fata Mikea chtěla nejprve připravit dvojalbum. Na poslední chvíli si to rozmyslela, jelikož by podle vlastních slov potřebovala takové množství materiálu propagovat na koncertech, což teď jaksi nejde, a vydala desku pouze jednu, jen něco málo přes půl hodiny dlouhou. Tím se vysvětluje i název alba, který mohl zavánět kompilací starých, úspěšných věcí, ovšem deska obsahuje samé novinky.

„Single Album“ je typickou prací NOFX v novém miléniu. Už je jasné, že entuziasmu starých ab z devadesátých let, či výborné „The War On Erroism“ z roku 2003 nedosáhnou. Další desky nebyly vůbec špatné, ovšem postihlo je to nejhorší, co se punkové kapele může stát - částečná ztráta energie. Je to ospravedlnitelné věkem členů, kteří už dávno překročili padesátku a proto je jasné, že mladická energie dvacátníků je prostě pryč. Přestože se NOFX na novém albu vybičují k pořádným výkonům, jsou zde i místa, kde řetěz padá a ztrácí se posluchačova pozornost. Start v podobě nenápadné a utahané „The Big Drag“, kterou kapela roztáhla skoro na šest minut, je velmi nešťastným vstupem do desky. Nezafunguje ani zamýšlená dramatická atmosféra, naštěstí NOFX nasazují výbornou dvojici „I Love You More Than I Hate You“ a „Fuck Euphemism“, což jim vrací sílu, protože použijí své nejsilnější zbraně - ostré riffy, vražedné tempo a silné refrény. Částečně je těmto skladbami přehmat z úvodu desky anulován.

Jenže ne na dlouho… NOFX sice vsadili na rozmanitost, ale to je fakt, který „Single Album“ ubírá na síle. Tvrdé punkové vypalovačky, jako jsou obě výše jmenované nebo singlová „Linewleum“, ostře kontrastují s nepřesvědčivými skladbami - ve „Fish In A Gun Barrell“ směřují NOFX k prosluněnému reggae, v „Doors And Fours“ opět nasazují vážnější polohu a dokonce se za použití jižanských kytarových postupů vracejí k úvodní „The Big Drag“. Z pokusů vykročit ze striktně punkového prostředí (kde jim ovšem je nejlépe) dopadla slušně pouze závěrečná „Your Last Resort“, v níž se zběsilá tvář z druhé poloviny skladby střídá s posmutnělým přednesem Fata Mikea, přednášeným pouze za doprovodu mírně goticky hraného klavíru. Zde trochu selhala produkční práce, jednotlivé nástroje, které měly znít sami za sebe, tvoří místy až nepropustnou zvukovou masu, což skladbě ubírá na její čitelnosti.

O pozici matadorů scény NOFX se „Single Album“ nepřicházejí, ale rozhodně se nedá mluvit o tom, že by s novou nahrávkou zaútočili na své pozice z devadesátých let nebo počátku milénia. Ukazuje se jisté zkostnatění a pohodlnost, což nelze zakrýt ani využíváním jiných než punkových vlivů. Ty spolu s méně energickými skladbami nahrávce škodí nejvíce. Od NOFX se vždy vyžadovala ostrá a rebelující nahrávka, což „Single Album“ úplně není.

Pepsi Stone             


www.nofx.org

YouTube ukázka - I Love You More Than I Hate You

Seznam skladeb:
1. The Big Drag
2. I Love You More Than I Hate Me
3. Fuck Euphemism
4. Fish In A Gun Barrel
5. Birmingham
6. Linewleum
7. My Bro Cancervive Cancer
8. Grieve Soto
9. Doors And Fours
10. Your Last Resort

Sestava:
Fat Mike - zpěv, baskytara
El Hefe - kytara
Eric Melvin - kytara
Erik Sandin - bicí

Rok vydání: 2021
Čas: 36:19
Label: Fat Wreck Chords
Země: USA
Žánr: punk rock

Diskografie:
1988 - Liberal Animation
1989 - S&M Airlines
1991 - Ribbed
1992 - White Trash, Two Heebs And A Been
1994 - Punk In Drublic
1996 - Heavy Petting Zoo
1997 - So Long And Thanks For All The Shoes
2000 - Pump Up The Valuum
2003 - The War On Erroism
2006 - Wolves In Wolves` Clothing
2009 - Coaster
2012 - Self Entitled
2016 - First Ditch Effort
2021 - Single Album

Foto: archiv kapely


Vydáno: 16.06.2021
Přečteno: 235x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2021     RSS - články

stránka byla načtena za 0.3877 sekund.