DIVINER - Avaton

Stvořit heavymetalové album, které využívá mnohokrát obehrané vzorce a postupy, a přece jej máte chuť dobrovolně doposlouchat do konce, bez odbíhání k jiným činnostem, to je akt hodný mistrů. Řekové Diviner touto schopností vládnou, což dokázali na všech dosavadních albech, včetně nejnovějšího zápisu "Avaton". Oněch "zázračných" hudebních prvků, které k sobě přirozeně přitahují naši pozornost, je několik, jeden z nich ale přece jenom vystupuje nad ostatní a k úspěchu řecké kapely přispívá největším dílem...

Napsat o někom, že svým vokálním projevem připomíná metalového boha Dia, je odvážné tvrzení, které musí být zatraceně dobře podloženo. Borec jménem Yiannis Papanikolaou k tomu má ale velmi blízko. Jeho hlas je charismatický, tělnatý a barvitě skutečně evokuje zmíněného pěveckého mistra. Styčné body najdeme i na úrovni hudební, neboť jihoevropská pětice výrazně čerpá z klasického heavy metalu. Nezůstává ale jenom u suchého přepisu a do notových partitur vhazuje prvky poweru, thrashe a špetku moderny, ke které přispívá i výborný zvuk (opětovně se o něj postaral producent Fotis Benardo).

Řecká banda funguje jako dokonale sehraná jednotka. V hudbě cítíme sílu mazáků, kteří své řemeslo tvoří klidně, trpělivě a nemají potřebu za každou cenu ohromovat. Dobře vědí, že jádro úspěchu hnízdí v poctivém přístupu, v němž se autoři zároveň stávají největšími fanoušky své hudby. Tato kompoziční upřímnost se poté přirozeně přenáší na posluchače, kteří jsou lapeni od samotného začátku alba. Intenzita riffů se uvolňuje v melodických vokálních linkách, dominantně využitá střední tempa jsou v pravý moment přehozena do rychlejších otáček. Skladby "Mountains High" a "Cyberwar" do pochodových rytmů jakoby mimoděk vsadí velmi poslechové refrény. Ostřejší kytarový výraz spojený s rozmanitou tvůrčí strukturou nesou stopy "Dancing in the Fire" a "Nemecic", odlehčenou tvář nabídnou kusy "Waste No Time" a "Hope Will Rise", které evokují tvorbu řeckých Wardrum nebo Inner Wish, s nimiž Yiannis v roce 1995 začínal.

Samotnou kapitolu tvoří závěrečné kombo "Hall of the Brave" a "The Battle of Marathon". Osmiminutové songy jsou pokusem o změnu nálady alba a vnesení epiky à la Manowar nebo opět Dio (a našel by se i kousek Iron Maiden). Ani v této oblasti Řekové neselhávají a umně dotvářejí atmosférický profil alba. Diviner, to je metal na úrovni. Kdo zkusí, neprohloupí.

Petr Štěpnička             


divinerband.com

YouTube ukázka - Waste No Time

Seznam skladeb:
1. Avaton
2. Mountains High
3. Dancing In The Fire
4. Cyberwar
5. Waste No Time
6. Nemecic
7. Hope Will Rise
8. Dominator
9. Hall Of The Brave
10. The Battle Of Marathon

Sestava:
Yiannis Papanikolaou - zpěv
Alex Flouros - kytara
Teo Ross - kytara
George Nidriotis - baskytara
Lefteris Moros - bicí

Rok vydání: 2023
Čas: 51:10
Mix, produkce: Fotis Benardo
Label: Rock of Angels Records
Země: Řecko
Žánr: heavy/power metal

Diskografie:
2015 - Fallen Empires
2019 - Realms Of Time
2023 - Avaton

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 15.11.2023
Přečteno: 309x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.10715 sekund.