I když je formace Mentalist sestavena ze samých zkušených hudebníků a řemeslných matadorů, nedá se napsat, že by její předešlá alba zaznamenala na power metalové scéně bůhvíjaké pozdvižení. V hlavě uvízlo pár dobrých skladeb, to ale bylo vše. Novou studiovku jsem i proto vnímal spíše okrajově, a do poslechu desky s titulem "Earthbreaker" se pouštěl s minimálním očekáváním (motivací rozhodně nebyl přebalový art-motiv, jenž navíc vizuálně evokuje debutový zápis "Freedom of Speech").
Tentokrát se ale práce pětičlenné mezinárodní sestavy, kterou na hostujících pozicích podpořila slovutná dvojice Mike LePond (Symphony X) a Oliver Palotai (Kamelot) opravdu povedla. Autoři v čele s Thomenem Stauchem (ex-Blind Guardian) to vzali pěkně od podlahy a stvořili líbivé a energií nabyté písně, jejichž podstata zůstává silně promelodická a s postupnými poslechy nabírá na chytlavosti. Snahu hudebníků podporuje zvuková produkce, která je sebevědomá a invazivní, což se k power metalu tohoto typu výborně hodí.
Slokové úseky vstupní titulky jsou jedním z mála míst, do nichž lze vpíchnout kritický bodec. Zpěvák Rob Lundgren podává z devadesáti procent dobrý výkon, občas ale působí zbytečně přemotivovaně, což je případ právě zmíněného úseku. Jeho chraplák je sám o sobě dostatečně důrazný a tlačení do ještě hrubších poloh ničemu neprospívá. Krocení hlasivkového svalu mu naopak svědčí, jak dokazují poklidné, avšak o nic méně epické tóny kompozice "Millions of Heroes".
Pak zde máme svěží kousek "Lord of a Wasteland" s příjemně mňoukajícím (nikoli vymňouklým) sólem. "All for One" je power metalovou hymnou se zábavným textem, který bude na koncertech výborně fungovat. "Mistress of Pain" nabídne nejlepší refrén nahrávky a závěrečná "A New World" využije k finálnímu klimaxu symfonickou teatrálnost à la Iron Maiden. Dobrých momentů novinka Mentalist obsahuje daleko víc (halekačkově laciný refrén "Monkey King" je pověstnou výjimkou), a jako taková si zaslouží ocenění za doposud nejlepší studiový zápis kapely.
|