Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


BRUTAL ASSAULT 2024 - 7.-10.8 2024, JOSEFOV

Thrashová várka musela nevyhnutelně přijít, a proto oznamujeme sedm kapel americké vlny. Z Kalifornie přijedou hned čtyři velká jména, která se podílela na formaci tohoto žánru – a to TESTAMENT, EXODUS, ARMORED SAINT a SADUS. Mladší krev pak budou reprezentovat coloradští HAVOK, TOXIC HOLOCAUST multiinstrumentalisty Joela Grinda a česko-američtí LAID TO WASTE.

Odkaz skupiny TESTAMENT přesahuje rámec její hudby. Tato kapela ovlivnila nespočet dalších nejen v thrashmetalovém žánru. A nejsou jenom thrashová legenda. Krom toho, že umí napsat prakticky jakoukoli skladbu tak, aby obsahovala silný moment, nějakou melodii a měla pevnou konstrukci, mají za mikrofonem Pana zpěváka, Chucka Billyho. S kariérou trvající několik desetiletí zůstávají TESTAMENT v celosvětové metalové komunitě zásadní a respektovanou entitou. Na Brutal Assault dovezou své nové album, které má vyjít ke konci roku 2023.

Svůj nekompromisní zvuk a neochvějnou oddanost thrash metalu přivezou také EXODUS. Tito průkopníci thrashmetalového žánru vznikli spolu s Testament po boku dalších legendárních kapel z velké thrashové čtyřky. V roce 1985 vydali EXODUS své debutové album „Bonded by Blood“, které je považováno za klasiku thrashmetalového žánru. Jejich zatím poslední album „Persona Non Grata“ vydali tito mistři svého řemesla v roce 2021. Na desce se zabývají zejména tématem degradace moderní společnosti a nešetří na ní charakteristickými rychlými kytarovými riffy i složitými kytarovými sóly.

Thrashové bratrstvo ARMORED SAINT mají na kontě k současnému datu osm studiových alb. To poslední, „Punching the Sky“ (2020), dokazuje slova basisty Joeyho Very, že ARMORED SAINT chtějí dělat „velmi dobrou muziku“. Za svých více než 40 let existence se kapela dostala do komfortní zóny, ve které nyní mohou být sami sebou a která jim přináší zaslouženě odpracovanou hudební svobodu. Kapela, která prošla celou historií tohoto žánru, v jejímž čele stojí John Bush (který celou řadu let působil také v Anthrax) přinese na BA svou kombinaci prvků klasického metalu se současnými vlivy vytvářející silný a progresivní zvuk.

Kalifornskou čtveřici doplní SADUS svým thrashem řízlým technical death metalem a na BA zahrají po dlouhých patnácti letech. Kapelu aktuálně tvoří dvojice Darren Travis a Jon Allen, a po šestnácti letech se triumfálně vrací se svým šestým studiovým albem „The Shadow Inside“. Deska vyšla v listopadu 2023 a zabývá se tématem vnitřní entity, jež pohání lidské činy. Hudebně se v ní tak prolíná dualita vesmírné démoničnosti a pohlcované zmučené duše. Zkoumá tak životní rozhodnutí a odpovědnost, kterou člověk musí převzít za své činy, aby odemkl svůj plný životní potenciál.

S ostrou thrashovou jízdou na pódium vlítne také TOXIC HOLOCAUST. Toto uskupení s DIY přístupem vzniklo v roce 1999, kdy multiinstrumentalista a hnací motor Joel Grind spojil svou lásku ke klasickému punku a metalu do své ideální kapely. Stejně jako jeho vlivy – Bathory, Venom, English Dogs, Possessed, Broken Bones - se TOXIC HOLOCAUST vyznačují plamennými riffy, agresivním vokálem, fixací na lidské zlo a postapokalyptický svět.

Coloradští HAVOK bezpochyby patří na vrchol thrashmetalové scény. Svou poslední deskou „V“ (2020) navazují na úspěšnou „Confirmicide“ (2017), posouvají se dál, ale zároveň zůstávají věrní thrashovým kořenům. Docílili tak sofistikovaných skladeb ostrých jako břitva, s jasným a plným zvukem s masivními spodními tóny, a nahlížejí skrz ně do duše naší „post-faktické“ doby.

V neposlední řadě tuto našlapanou sestavu doplní i kapela, která jediná „není čistě americká“, a to česko-američtí LAID TO WASTE hrající tradiční thrash v kombinaci se speed metalem. Navzdory změnám v sestavě a útlumu činnosti kapela v roce 2021 s novým bubeníkem Adamem Nesvorným znovu nabrala na obrátkách a v současnosti pracuje na třetím albu, jehož vydání je naplánováno na konec roku 2023 – a je příslibem muziky, které vás dostane do brutalového moshe.

Nově oznámené kapely: ARMORED SAINT, EXODUS, HAVOK, LAID TO WASTE, SADUS, TESTAMENT, TOXIC HOLOCAUST

______________________________________ Brutal Sabbath přináší na Brutal Assault vlnu blackmetalových kapel!

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: ABBATH přehraje skladby IMMORTAL!

Všem vyznavačům temného žánru udělají radost také TRIUMPH OF DEATH, kteří v čele s Tomem G. Warriorem (Triptykon, Celtic Frost) ještě jednou přehrají skladby legendárních HELLHAMMER. Nejsilnější norská vlna s nenapodobitelným stylem přijde s undergroundovým kultem TULUS a personálně propojenými KHOLD, experimentální a avantgardní tóny naopak s DØDHEIMSGARD / DHG a VED BUENS ENDE, na Nidrosian scénu napojená DARVAZA zas rozjede pořádně divokou show.

Sestavu posilují i irští PRIMORDIAL, kteří mísí black metal s keltským aroma, nebo také čtvrtou dekádu bratry Luttinenovými vedení finští rebelové IMPALED NAZARENE. Až z tichomořského severozápadu konečně melodický black metal přijedou reprezentovat UADA a temný rituál na pódiu předvedou DEVIL MASTER, do jejichž tvorby se dostává i death rock.

Mimo temné žánry výše jsou Švédi GRAND MAGUS, kteří seznam přírůstků osvěžují zemitým heavy/doomem, aby potěšili fanoušky Candlemass.

Nové kapely: Abbath performs Immortal, Darvaza, Devil Master, Dødheimsgard / DHG, Grand Magus, Impaled Nazarene, Khold, Primordial, Triumph Of Death performing Hellhammer, Tulus, Uada, Ven Buens Ende _____________________________________________ Brutal Assault zahušťuje sestavu 13 novými kapelami a norskou ikonou SATYRICON

Pět let nevystupovali živě, v pevnosti se neukázali od r. 2016. Vždy razili svou vlastní, jedinečnou cestu za dosud nevyjádřeným. A jelikož na květen 2024 mají naplánované nové album, je jasné, že je na Brutalu 2024 musíme mít. Norská ikona SATYRICON v létě po osmi letech v pevnosti!

Line-up na aktuálně 31 potvrzených kapel pro Brutal #27 rozšiřuje další třináctka nových kapel. Mezi nejočekávanější vystoupení bude určitě patřit návrat THE BLACK DAHLIA MURDER v sestavě bez Trevora Strnada (RIP). Fanoušky death metalu by měl potěšit i návrat klasiků BROKEN HOPE, slamujících PARTY CANNON nebo oldschoolových SKELETAL REMAINS, LIK a SNĚŤ.

Po deseti letech se do Josefova vrátí deathcore sextet WHITECHAPEL, metalcorové puristy potěší DARKEST HOUR, kteří v polovině 90. let stál – např. spolu s Lamb of God - u obrody amerického metalu. Extrémní MENTAL CRUELTY naopak pevnost rozezní symfonicky laděným blackened deathcorem, zatímco GUILT TRIP mixem metalu a hardcoru.

Poslední trojicí kapel v updatu jsou slovenští „crusteři“ ČAD, speed/heavy/thrash předáci EVIL INVADERS a KAMPFAR s výročním setem ke svým třicátinám.

Festival se bude opět konat v Josefově ve vojenské pevnosti z 18. století ve druhém srpnovém týdnu od 7. do 10. srpna 2024 a vystoupí na něm na 130 kapel z celého světa.

Nové kapely: Broken Hope, Čad, Darkest Hour, Evil Invaders, Guilt Trip, Kampfar, Lik, Mental Cruelty, Party Cannon, Satyricon, Skeletal Remains, Sněť, The Black Dahlia Murder, Whitechapel

____________________________

Druhé doplnění sestavy Brutal Assaultu 2024 hlásí silné návraty

Trvalo to celou dekádu, ale line-up Brutal Assaultu konečně vítá smuteční krále MY DYING BRIDE a jednu z pro doom metal klíčových kapel. Ještě o rok déle to do Josefova dalo zabrat švédským veteránům VOMITORY, kteří po 12 letech mají na kontě i nové album. Mezi zdivo pevnosti se též vrátí grindcoristé TERRORIZER, kteří v létě budou přehrávat „World Downfall“, jednu z nejkultovnějších desek žánru, a to s Davidem Vincentem a Petem Sandovalem!

Dále se mezi zdivo pevnosti z 18. století vrací progresivní Ukrajinci JINJER se svou femme fatale Tatianou Shmayluk, irští atmosféričtí instrumentalisté GOD IS AN ASTRONAUT a esenciální deathmetalisté INCANTATION, jejichž hudba v posledních letech velkou měrou inspiruje obrodu old school death metalu.

Ale dost návratů, polovinu bohaté sestavy festivalu tvoří premiérová vystoupení. Ty v aktuálním přírůstku připadnou na Američany NECROT, kteří na povrch vykopávají to, co je na death metalu bavilo v 90. letech, a progresáci BORN OF OSIRIS, jež přispěli k potechničtění a zprogresivnění metalcoru a jeho přerodu v deathcore.

Nové kapely: Born Of Osiris, God Is An Astronaut, Incantation, Jinjer, My Dying Bride, Necrot, Terrorizer, Vomitory

____________________________

Pořadatelé Brutal Assaultu oznámili první jména na nadcházející 27. ročník, který se bude konat v termínu 7.-10. srpna 2024. Současně s oznámením prvních kapel, mezi nimiž už se objevují některá zásadní jména line-upu, např. Architects, Behemoth, Motionless in White či Emperor, byl spuštěn i předprodej festivalu.

A fanoušci vstupenky vzali útokem, takže Brutal Assault už po dvou hodinách s pokorou a poděkováním hlásil vyprodání první edice. Ta následující je na 4denní festival od r. 2007 tradičně konaný v historické pevnosti Josefov v prodeji a je platná do konce roku nebo do vyprodání festivalu.

A kdo se mezi prvními jmény v line-upu Brutalu 27 objevuje? Britské metalcore ikony ARCHITECTS, polští rebelové BEHEMOTH, po 11 letech do Čech se navrátivší americké metalcore hvězdy MOTIONLESS IN WHITE, císařové temného kovu EMPEROR, nesmrtelným Death vzdávající hold LEFT TO DIE s jejich bývalými členy vč. basisty Obituary Terryho Butlera, jedna z nejrychleji rostoucích kapel alternativní rockové scény posledních let – belgické trio BRUTUS, extrémní thrasheři LEGION OF THE DAMNED, nestydatě agresivní deathcoristé BODYSNATCHER a psychedeličtí sludgeři UFOMAMMUT z Itálie.

Další odhalování line-upu Brutalu 27 bude zanedlouho pokračovat.

Aktuálně potvrzené kapely: Architects, Behemoth, Bodysnatcher, Brutus, Emperor, Left to Die, Legion Of The Damned, Motionless In White, Ufomammut

Více zde.
 
webmaster vadder ©2006

stránka byla načtena za 0.01366 sekund.