14.07.2020
BLACK SABBATH
Bývalý zpěvák britské legendy Tony Martin sdělil, že ..více

14.07.2020
BLACK COUNTRY COMMUNION
Kytarista Joe Bonamassa, který tuto kapelu tvoří spolu s ..více

14.07.2020
THE DEAD DAISIES
Situace kolem nového alba této superskupiny, kterou před ..více

14.07.2020
PALLBEARER
Po úspěchu třetí desky "Heartless", které pronikla i do ..více

14.07.2020
HELL IN THE CLUB
Přestože ještě nepadl oficiální termín, představují ..více

14.07.2020
RED MOON ARCHITECT
Pouhý rok trvalo finským deathmetalistům než natočili ..více






DIVINE WEEP - The Omega Man
Neni to vubec spatna muzika, ale se srovnanim s Lo ..

VEONITY - Sorrows
Uprimne doufam, ze ten klip bude nejslabsi song na ..

WARKINGS - Reborn
V prvé řadě výborný zpěvák a díky němu se ..

VEONITY - Sorrows
Určitě jsem též natěšen, ale toho progu jsem ..

RAINBOW - Down To Earth
Samozrejme. ..

RAINBOW - Down To Earth
Je v plánu návratovka Alcatrazzu? ..

VEONITY - Sorrows
Tesim se jak svine. Predchozi album povazuji za vu ..

FALCONER - From a Dying Ember
Tahle kapela bohuzel nikdy neprekonala svuj vynika ..

FALCONER - From a Dying Ember
Sokolník skončil úplně; tak jsem byl natěšen ..

DEMISE OF THE CROWN - Life In The City
tedy moc příjemné překvapení, i druhá deska ..




Za poslední měsíc:
FALCONER - From a Dying Ember
1027x

ALESTORM - Curse of the Crystal Coconut
939x

MERCYFUL FATE - Time
932x

MERCYFUL FATE - Into The Unknown
819x

Tonda Rauer (HARLEJ) - Plánované turné k 25 letům kapely odehrajeme na podzim
818x

SALIERI - Černobyl
799x



18.07.2020
BLAMAGE, THE ARCANE LEGACY..
Nároďák Jaroměř, začátek od:18:00, vstupné: dobrovolné

21.07.2020
BAMBULKYNĚ DOBRODRUŽSTVÁ , CONGENITAL ANOMALIES, AGGRESSIVE TYRANTS, MELTDOWN..
Modrá Vopice, Praha, začátek od:18:00, vstupné: 222,- kč

24.07.2020
SEBASTIEN, METALCRAFT, WHATROCK, ARCHFALL..
NÁROĎÁK JAROMĚŘ, začátek od:18:00, vstupné: PŘEDPRODEJ:250/MÍSTO



článků celkem: 7742
recenzí: 6356
reportů: 573
rozhovorů: 425













Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


Tonda RAUER (HARLEJ) - Kdyby mi v letech, kdy jsme Harlej zakládali, někdo řekl, že vydržíme tak dlouho, nevím, jestli bych si neťukal na čelo

S kytaristou a kapelníkem rockové formace Harlej Tondou Rauerem jsme se potkali v rámci probíhajícího jarního turné jeho kapely v Prostějově, kde koncert po změně termínu připadl nepříliš tradičně na všední den. Nejen tenhle posun, ale i plány kapely na letošní léto, chystaná vzpomínka na Vláďu Šafránka, i blížící se významné výročí Harleje byly tématem tohoto velmi příjemného setkání.

Původně měl koncert proběhnout již o něco dříve, prozraď proč ta změna termínu?
Šlo o to, že tady ve Společenském domě dělalo město nějakou akci ve stejný termín, kdy jsme měli původně domluvený náš koncert. Proto došlo ke změně a posunulo se to o pár dní právě na čtvrtek 18.dubna. Sem tam se stane, že hrajeme i ve všední den, ale většinou to je tak jako dnes, že na druhý den je volno.

Pamatuju si, že zrovna tady v Prostějově jste hráli nějaký rok zpátky na náměstí a to byl taky všední den.
My jsme tu dokonce na náměstí hráli už dvakrát a byly to nějaké slavnosti a máš pravdu, bylo to ve všední den. Během koncertu tenkrát Tomáš blbě poskočil, zvrtnul si kotník nebo koleno a rovnou z pódia jel po konci do nemocnice (smích).

Vyjeli jste na začátku března, tour trvá do konce dubna. Teď jsme tedy už víc jak za polovinou. Spokojenost na všech štacích a zastávkách?
Určitě panuje spokojenost, musím to tedy zaťukat. Všude chodí víc lidí než minule, když jsme na těch místech hráli, takže jsme rádi. Bavíme se a vidíme, že se hlavně baví i návštěvníci koncertů a to je to nejdůležitější.

Tour obsahuje spoustu míst, na kterých hrajete pravidelně. Je v rámci tour nějaké místo, kde jste ještě nehráli nebo kam se vracíte po dlouhé době?
Vzpomenu si třeba na Toužim. To bylo místo, kde se dříve hrávalo hodně a pak jsme tam léta nebyli a teď jsme se tam vrátili tuším asi po čtrnácti letech. Obecně se rádi vracíme na osvědčená místa, kde se nám líbí, jsou tam dobré sály, kvalitní technické podmínky a další důležité věci. Ale samozřejmě občas se tam objeví i něco úplně nového, místo, kde jsme ještě nebyli nebo takový příklad jako zmíněná Toužim.

Oproti minulým letům přibyla ke koncertům ještě i vaše autogramiáda. Koho to byl nápad a jak si tuto novinku fanoušci oblíbili?
Nejsme samozřejmě první a ani jediná kapela, která to tak dělá a vzniklo to přirozeně, proto, abychom dali setkávání s lidmi nějaký řád a fanoušci věděli, že v ten daný moment tu pro ně jsme a můžou si přijít cokoli nechat podepsat nebo se vyfotit a podobně.

Loni jsme se spolu bavili o tvém blížícím se kulatém životním jubileu, letos už k němu v březnu naskočil rok navíc. Jak se tedy cítíš o rok moudřejší a zkušenější a jak sis užil veškeré oslavy a akce spojené oslavou tvého výročí?
Rád slavím, takže oslavy byly super (smích). Ať už oslavy, které proběhly na koncertech nebo pak ty, které jsem měl s kamarády v Praze. Bylo to všechno moc hezký a padesátka, to už je důvod slavit. Jinak cítím se stejně. V tom se ani s tou jedničkou navíc, co přibyla, nic nezměnilo. Nejsem člověk, který by si lámal hlavu nad tím, jestli mu je o rok víc nebo míň. Asi jediné kulatiny, kdy jsem si říkal, že se něco mění a že člověk stárne, byly moje třicátiny. Žádnou nostalgii jsem nikdy neřešil. Život jde odněkud někam a jsem šťastný za život, jaký můžu žít. Jsem rád, že mám kolem sebe hodně kamarádů a lidí, které mám rád a je fajn, že jsem to s nimi mohl oslavit.

Minule jsi zmiňoval, že byste chtěli v letošním létě vydat další novou desku. Je tenhle termín stále aktuální?
Termín se pravděpodobně trochu posune. Před létem chceme vypustit singl a nový klip a deska by pak měla být asi v říjnu. Rozpracovaných věcí už máme docela dost, takže věřím tomu, že by se nám to mělo takto podařit.

Co plány na léto? Budou klasické festivaly a venkovní akce nebo se dá očekávat i nějaké překvapení?
Čeká nás letos hlavně hodně festivalů a navíc pojedeme poprvé putovní festival Hrady CZ. Je to pro nás novinka a těšíme se na to, určitě to bude příjemný. Budeme natáčet desku a už jsem vzpomínal vydání nového singlu a klipu, ať mají fanoušci od nás po čase něco nového.

Ani ne za dva roky, kdy je váš klip Strážní andělé na youtube, tak překročil hranici pěti milionů zhlédnutí. Sleduješ tyhle věci, co na tohle parádní číslo říkáš?
Jasně, tyhle věci sleduju a mám z nich radost. Když něco děláš a má to takový ohlas, tak je to moc fajn a taky je to ukazatel toho, jak lidi reagují na naší práci. Doba jde nejen v tomhle dopředu a je spousta služeb na digitálních sítích, kde se dá jakákoli muzika koupit. Sám jsem sice staromilec a CD a vinyly si pořád kupuju, ale stává se mi i to, že si vezmu CD, prohlížím si obal a muziku si pouštím ze Spotify (smích).

Co playlist? Doznal nějakých změn na tohle tour nebo je to klasika od Harleje?
Playlist se mění vždycky, ale ne zas tak moc. Docela hodně kladu důraz na písně, o kterých si myslím, že by je lidi chtěli slyšet a podle toho playlist stavím. Fanoušci nám umožňují žít tenhle super život, který nás baví a na oplátku my bychom zase měli bavit je a dát jim to co od nás očekávají. Není to fráze, cítím to tak.

V červnu, konkrétně 13.6. 2019 se uskuteční akce na počest Vládi Šafránka „Vláďa Šafránek Tribute“. Co můžeš k této akci prozradit a na co bys je pozval?
Prozradím tolik, že parta lidí, kteří byli s Vláďou hudebně nejvíc spjatí, a tím myslím obě kapely, tedy Walda Gang i Harlej, jsme chtěli udělat vzpomínkový koncert Vláďový fanouškům ho nějakým způsobem připomenout. Tudíž jsme se společně domluvili a oslovili jsme další kamarády, kteří buďto měli k Vláďovi nějaký vztah nebo měli rádi jeho muziku. Jde do toho s námi spousta lidí, ať už Rybičky 48, Komunál, Alkehol, Debustrol, Dymytry, Dan Horyna, Divokej Bill, Jirka Urban a další budou ještě přibývat. Vláďa byl bohém, který miloval muziku a miloval koncerty. Byl bych rád, kdybychom si na něj všichni vzpomněli právě tím, že ten koncert bude velký, bude nahlas a bude nezapomenutelný, dojde zde k různým propojením muzikantů, která nejsou tak častá. Veškerý výtěžek, třeba i z upomínkových věcí, co budou na tomhle koncertě v prodeji, se věnuje na Centrum plicní hypertenze fakultní nemocnice v Praze. Tam se Vláďa léčil a skvěle se tam o něj starali. Určitě mu umožnili, aby si déle užíval to, co ho bavilo a bavil lidi tím, co jim dával. A díky tomu si to právě tohle oddělení zaslouží.

Aktuálně jste oznámili i termín konání akce k 25. výročí Harleje, která je naplánovaná na 18.4.2020 do pražského Fora Karlín. Máte už nějaké plány, jak by tahle akce měla vypadat?
Od jara 2020 chceme jet více koncertů, které se budou tohoto výročí týkat a ty budou větší, než děláme normálně. Ale koncert ve Foru Karlín bude vůbec největší! Tím, že je to za rok, tak zatím nemůžu úplně moc prozradit (smích). Každopádně k tomu přistupujeme tak, že to bude největší koncert v dosavadní kariéře Harleje. Těch dvacet pět let je pro mě neuvěřitelných. Kdyby mi v letech, kdy jsme Harlej zakládali, někdo řekl, že vydržíme tak dlouho, nevím, jestli bych si neťukal na čelo. Ovšem dnes mám strašnou radost, že se to podařilo a že pořád můžeme hrát. A určitě si budeme chtít tenhle koncert užít. Čtvrtstoletí je pro každou kapelu něco mimořádného a nejlepší důvod k oslavě je, že to Harlej všechno přežil a stále funguje tak, jak má. Těším se taky na to, že můžeme i tímto způsobem všem našim fanouškům vracet to, co nám po celou dobu oni dávají.

Na závěr tradičně prostor pro tebe.
Hlavně choďte na koncerty nejen Harleje, ale i dalších kapel, bavte se muzikou. Mějte se všichni dobře a nezasírejte si hlavu zbytečnými volovinami, kterých je kolem nás v dnešní době spousta, ale nemá cenu se nad tím rmoutit. Naopak má cenu hlavně žít a bavit se.

Deadly Grind             


www.harlej.cz

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 05.05.2019
Přečteno: 982x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2020     RSS - články

stránka byla načtena za 0.18982 sekund.