13.11.2019
FIVE FINGER DEATH PUNCH
Obvyklou dvouletou pauzu mezi studiovými deskami chce ..více

13.11.2019
DOWN
Konečně přichází zprávy z tábora projektu, který ..více

13.11.2019
JASTA
Frontman Hatebreed Jamey Jasta naváže na osm let starý, ..více

13.11.2019
SILVERTOMB
Na pomezí heavy metalu a doomu se pohybuje nová kapela, ..více

13.11.2019
LORD MANTIS
"Universal Death Church", to je název novinky, kterou se ..více

13.11.2019
LITURGY
Devítiskladbovou kolekcí, která je čtvrtým řadovým ..více


ROB HALFORD WITH FAMILY & FRIENDS - Celestial
Bylo to spíš míněno v tom duchu, že pokud byc ..

ROB HALFORD WITH FAMILY & FRIENDS - Celestial
No, tak jste si pokecali pánové.. Myslim, že to ..

ROB HALFORD WITH FAMILY & FRIENDS - Celestial
...co tu furt smradí svými emotivními výkřiky ..

SOILWORK - Verkligheten
Pro mně jsou poslední Soilvork po předcházejí ..

ROB HALFORD WITH FAMILY & FRIENDS - Celestial
Milý Lukáši, tvoje výtvory a myšlenkové poch ..

ROB HALFORD WITH FAMILY & FRIENDS - Celestial
Ve sparku dostali Blind Guardian nejvyšší znám ..

ROB HALFORD WITH FAMILY & FRIENDS - Celestial
tak co asi myslíš? jak mluvené slovo, tak hudba ..

SOILWORK - Verkligheten
to Ivan: ani teď to zatím na seriál nevypadá ..

SOILWORK - Verkligheten
Takže, půlrok už uplynul. Soilwork jsou v rámc ..

ROB HALFORD WITH FAMILY & FRIENDS - Celestial
Lukáši, jsi velmi hloupý, když si myslíš, ž ..
Za poslední měsíc:
SIGNUM REGIS - The Seal Of A New World
1272x

DYMYTRY - Revolter
1165x

ARAKAIN - Farao
1090x

ARAKAIN - Forrest Gump
1037x

ARAKAIN - Warning!
1016x

ARAKAIN - Archeology
992x15.11.2019
Večer legend 18 - rocková muzika od A do Z Nejlepší tribute bandy AC/DC, LE..
KC SEMILASSO, začátek od:18:00, vstupné: 290

23.11.2019
Scabbard (Metal Zlín) https://bandzon e.cz/_97687 Darkwind (Death-Black Frýde..
Rock Club Kain, začátek od:19:00, vstupné: 100,-článků celkem: 7257
recenzí: 5944
reportů: 565
rozhovorů: 380

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


ARAKAIN - 15 Vol.1 & 2

Patnáctiny jsou nádherný věk. Celý život před sebou, staří a starší můžou jenom závidět. V případě kapel to sice neplatí úplně doslova, i tak se ovšem sluší dané jubileum patřičně oslavit. Aktéři Arakainu tuto záležitost pojali s osobitostí sobě vlastní a jsem si jistý, že v celé hudební historii nenajdeme mnoho spolků, které by se mohly pochlubit obdobně noblesním přístupem k některému ze svých výročí. Obligátní bestofka byla totiž doplněna vagónem songů, jež pocházejí z předrevoluční éry kapely a které nebyly nikdy oficiálně vydány. Pro mnohé posluchače se tak jednalo o vůbec první setkání s danými skladbami. Těch se v rané fázi Arakainu nakupilo tolik, že bylo nutné výroční edici rozdělit na dva díly (své samozřejmě sehrály marketingové tahy firmy Popron), které dostaly do vínku titul „15. Vol. 1“, resp. „15. Vol. 2“ a ještě zbylo na desku „Archeology“, vztahující se k oslavám dvacetiletky.

K tomu přičtěme trojici, resp. pětici zbrusu nových skladeb nebo videokazetu „15“, jež byla zveřejněna tentýž rok a je zřejmé, že si hudebníci dali na oslavách jubilea opravdu záležet. Těžko říct, kterou z pecek uvést jako první, všechny songy nicméně dokazují, že to autorům Arakainu (nejprve tedy zejména Urbanovi s Brichtou) pálilo od samých počátků. V písních „M jako metal“ nebo „Metalománie“, kterými oba díly začínají, se odráží skladatelská naivita, ta je ale ve své upřímnosti odzbrojující a oba kusy spolehlivě zabírají napříč dekádami. A co teprve drtivě strhující „Chorál“ nebo dokonale funkční jízda „Zdař bůh“ s úchvatným speedy sólem? Těžko uvěřit, že na tyto skladby přišla řada v optimální podobě až nyní. Pořád jsme přitom na začátku výčtu mistrovských válů, dále je nutné zásadním způsobem vyzdvihnout metalové štoulce „Rebel“, „Den potom“ (s gradací, u které napětím praskají cévky v hlavách), brilantně vybroušený hitový majstrštyk „Jsem trochu jako“ či „Nesmíš to vzdát“ s neuvěřitelným citem pro chytlavé melodické klenutí, které umocňuje dojímavý retrospektivní text. Romantika ovšem dostává prostor v jiném příspěvku, „Ztráty a nálezy“ Marka Podskalského jsou extrémně povedenou baladou, již osobně považuji - hned vedle „Půl století“ - za vrchol mezi arakainovskými „ploužáky“.

Jen o kousek níž si stojí přímočaré jízdy „Krakatit“, „Excalibur“, „Proč?“ a volnější „Poslední valčík“, jejich právoplatné místo na kompilaci je ale stále nezpochybnitelné, jedinou píseň, kterou bych oželel, je nikterak poutavá „Vstávej“. Mezi skladbami vybranými z regulérních studiovek nemůže chybět „Kamennej anděl“, „Amadeus“, „Kolonie termitů“ či „Brána iluzí“, a překvapivě došlo, zřejmě kvůli čerstvosti daného materiálu, také na méně reprezentativní „Loutky“ a – o něco jistějšího – „Adriana“. No a pak je tu pětice nových písní. Na rozděleném vydání byly nejprve uvedeny tři speciální příspěvky („Duše“, „Ghetto“ a „Virtua Reality“), firma Popron ale po roce vydala kompilaci znova, tentokrát v jednom balení, a aby to nepůsobilo úplně jako hyenismus (což se stejně nepovedlo), kapela přihodila další dvě novinky („Dvory chaosu“ a „Je to šílený“, přičemž zmizely „Virtua Reality“ a – malinko symbolicky – „Duše“). Všechny bonusovky se nicméně povedly, při volbě pomyslného žebříčku od nejslabšího kousku po nejlepší volím pořadí „Virtua Reality“, „Je to šílený“, „Dvory chaosu“, „Ghetto“ a „Duše“.

A je to zejména autorská lehkost a rafinovanost „Duše“, která jakoby symbolizovala blížící se události. Pražáci se totiž dokázali vzpamatovat z krizové fáze zapříčiněné eskalací Brichtovy sólové kariéry a napříště vyrukovali s materiálem, který nejednomu fanouškovi – ale i hudebnímu pisálkovi – vyrazil dech.

Pagan             

Pokud se kapela rozhodne vydat bestofku, měla by za prvé vhodně vybrat písničky ze svých dosavadních řadovek a za druhé přijít se zajímavým bonusem, který přiláká pozornost i těch fanoušků, kteří už doma její studiovou tvorbu mají a pořizování výběrového alba by pro ně jinak nemělo smysl. Arakain obě dvě tyto věci zvládnul na výbornou a obzvláště ten bonus v podobě starých (v některých případech i znovu nahraných) pecek ze singlů a demáčů plus pár novinek je pěkně šťavnatý. O skladbách, které vyšly na řadových deskách, už řeč byla, takže se zaměříme pouze na ty, které dostaly své místo na slunci až zde.

Lahodné menu otvírá duo krátkých, ale velmi chutných předkrmů v podobě „M jako metal“ a „Zdař bůh“. Jejich text je sice trochu naivní, ale hudební složka to plně vynahradí. Následující „Chorál“ už jede po všech stránkách v typických Arakainovských kolejích. Nádherná balada „Ztráty a nálezy“ patří k naprostým kultům a i po těch třiatřiceti letech má stále co říct. V kousku nazvaném „Rebel“ naprosto vládne Brichta svým hlubokým silným hlasem. Refrén má díky jeho urputnému vokálu obrovskou sílu. Kategorii znovu nahraných skladeb na „15 Vol. 1“ uzavírá apokalyptická „Den potom“ s hostujícím Izzim z Dogy. Následující „Excalibur“ zaujme už intrem s jemnými tóny flétny, které tvoří krásný kontrast s řezničinou, která nastane hned po něm. Totální kult, hymna, jeden z vrcholů v tvorbě kapely a hlavně nepostradatelná položka každého koncertu pražské legendy, tím vším by se dala titulovat jedinečná záležitost „Proč“. To následující „Ku-klux- klan“ se na koncertech moc nehraje, což je obrovská škoda, protože by si to rozhodně zasloužila.

Druhý disk se svojí kvalitou jedničce hravě vyrovná. To potvrzuje hned úvodní dvoukopáková palba „Metalománie“. Druhá v pořadí „Jsem trochu jako“ patří k mým nejoblíbenějším arakainovským skladbám vůbec. Její krásný melodický a postupně gradující začátek, který se nečekaně zvrhne v sekanou pasáž, aby se následně přelil do svižné chytlavé sloky, následované výborným refrénem, mým uším vždy navodí pocit absolutního blaha. „Poslední valčík“ přinese příjemné odlehčení před pořádnou thrashovou náloží, zastoupenou skladbami „Nesmíš to vzdát“, „Vstávej“, „Krakatit“ a „ Gladiátor“. Mezi nimi se nenajde jediné slabé místo. Velmi se povedly i nové songy, ze kterých bych vyzdvihnul zejména skladbu „Duše“ se skvělým textem.

Tato výběrovka se zkrátka více než povedla a protože Arakain je bez diskuzí největší česká metalová kapela, patří tato nahrávka do povinné četby všech tuzemských příznivců tvrdé hudby.

Moloch 10/10

www.arakain.eu

YouTube ukázka - Ztráty a nálezy

Seznam skladeb:
Disc 1
1. M jako metal
2. Zdař bůh
3. Chorál
4. Ztráty a nálezy
5. Rebel
6. Den potom
7. Excalibur
8. Proč?
9. Ku-klux-klan
10. Pán bouře
11. Kamennej anděl
12. Kolonie termitů
13. Ukolébavka
14. Marilyn
15. Adrian
16. Duše
17. Ghetto
(resp. Dvory chaosu na souhrnném vydání)

Disc 2
1. Metalománie
2. Jsem trochu jako
3. Poslední valčík
4. Nesmíš to vzdát
5. Vstávej
6. Krakatit
7. Gladiátor
8. Amadeus
9. Šeherezád
10. Gilotina
11. Zapomeň
12. Harlekýn
13. Brána iluzí
14. Zase spíš v noci sama
15. Loutky
16. Virtua Reality
(resp. Je to šílený na souhrnném vydání)

Sestava:
Aleš Brichta - zpěv
Jirka Urban - kytara
Mirek Mach - kytara
Zdeněk Kub - baskytara
Marek Žežulka - bicí

Rok vydání: 1997 (1998 souhrnné vydání)
Čas: 1:16:41/1:16:32
Produkce: Arakain
Label: Popron Music
Země: Česká republika
Žánr: thrash/heavy metal

Diskografie:
1990 - Thrash The Trash
1991 - Schizofrenie
1992 - Black Jack
1993 - Salto Mortale
1994 - Thrash!
1995 - Legendy
1996 - S.O.S
1997 - 15 Vol.1
1997 - 15 Vol.2
1998 - Apage Satanas
1998 - 15 Vol.1 & 2
1999 - Farao
2001 - Forrest Gump
2002 - Archeology
2003 - Metalmorfoza
2005 - Warning!
2006 - Labyrint
2009 - Restart
2011 - Homo Sapiens..?
2014 - Adrenalinum
2016 - Arakadabra
2019 - Jekyll & Hyde

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 03.10.2019
Přečteno: 1142x
počet příspěvků: 18

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
tvrzení Molochas tím názorem,...9. 10. 2019 10:59 Bhut
Divadlo snů je...7. 10. 2019 17:59 htaedas
10 písní Blackoshe.To Sagi : Blackosh...6. 10. 2019 14:33 lukáš
Brichta solovkyDivadlo snu patří...6. 10. 2019 13:38 Sagi
Spíše metal.To Guns : Já...4. 10. 2019 14:03 lukáš


 
Metalforever.info © 2006 - 2019     RSS - články

stránka byla načtena za 0.17636 sekund.