22.05.2022
RAMCHAT
Pagan metaloví RAMCHAT chystají na léto „Tryzny a ..více

22.05.2022
MARTUROS
Slovenští MARTUROS pracují na svém druhém albu, které ..více

22.05.2022
BASTARD
Havířovští rockeři BASTARD chystají nové ..více

22.05.2022
E!E
Na vinylu vychází třetí album příbramské punk kapely ..více

22.05.2022
EDENBRIDGE
26.srpna vychází nové album EDENBRIDGE, nazvané ..více

20.05.2022
AVANTASIA
Německý autor se po čase připomíná singlem "The Wicked ..více


Kirk HAMMETT - Portals
Dost trapná záležitost! ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Pro mě trpaslíci lepší než Colorado a to kvů ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Aj podla mna je Davam ti jeden den velmi otravna s ..

Kirk HAMMETT - Portals
Mně se deska líbí, ba co víc, příjemně mě ..

CRASHDÏET - Automaton
Recenze vyznívá optimisticky, v mnohém s ní so ..

ANTHRAX - Spreading The Disease
Chápem, že niekomu sa nemusí Belladonov spev p ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Tak teda pojď patří do top 5 Kabátu. ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Mimochodem, neskutečně odporný obal. Nejde ani ..

KABÁT - Colorado
Stále ještě výborná deska. Je opět poměrně ..

THE GATHERING - Beautiful Distortion
nene, nechystám, já mám vyhlédnuté jiné kon ..
Za poslední měsíc:
ANTHRAX - Fistful Of Metal
2128x

KABÁT - Má ji motorovou
1559x

KABÁT - Děvky ty to znaj
1512x

RAMMSTEIN - Zeit
1434x

KABÁT - Colorado
1236x

DREAMTALE - Everlasting Flame
972x07.02.2106
TRILOBIT-ROCK, RIMORTIS, DIVÁ BÁRA ..
Velké Svatoňovice, začátek od:19.00, vstupné: 250článků celkem: 9113
recenzí: 7538
reportů: 577
rozhovorů: 562

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


BASTARDANE - Is This Rage?

Jméno Hetfiled má na rockové a metalové scéně velikou váhu. Pokud se objeví v rámci nějakého nového projektu, tak vždy zbystří zástupy fanoušků Metallicy, přestože je známé, že se frontman kalifornské legendy James Hetfield do žádných bočních akcí nepouští. V kapele Bastardane nefiguruje on, ale jeho syn Castor. Ten si oproti tatíkovi nepověsil na krk kytaru, ani se nepostavil k mikrofonu, ale usedl za bubenickou soupravu. I tak je jeho jméno zárukou, že se Bastardane dostane mnohem více pozornosti než jiným začínajícím kapelám. A také více, než si kapela v současné době zaslouží. To může být dvousečné, v mnoha článcích, upozorňujících na vznik alba, se neobjevuje fotka tříčlenné americké party, ale spíše tvář tatíka Jamese, což by mohlo být pro mladou kapelu demotivující, či dokonce silně stresující. Navíc, když předák Metallicy na aktuální debut „Is This Rage?“ nenatočil ani notu...

Hudba Bastardane nemá s Metallicou mnoho společného. Jen blázen by si mohl myslet, že nějaká mladá kapela dokáže být tak stylotvorná jako Hetfieldova a Ulrichova formace na svých raných albech. A i když se jedenadvacetiletý Castor Hetfield a jeho dva spoluhráči snaží sebevíc, ke slyšení je vlastně jen obstojná hudba, instrumentálně dobře odprezentovaná, ale nepůvodní až běda. Drobné vlivy Metallicy se najdou, protože dopad alb „Kill`Em All“, „Ride The Lightning“ či „Master Of Puppets“ byl drtivý a je neodiskutovatelný i po bezmála čtyřiceti letech, ale nejsou pro tvorbu Bastardane směrodatné. Kapela netlačí na pilu komerce, jak by se od protekční party dalo čekat, spíše se poohlíží po sludge/stoner metalové scéně, takže nelze přeslechnout vlivy Trouble, Corrosion Of Conformity, Crowbar, Eyehategod, grungeových průkopníků Melvins a také původních Black Sabbath.

Co ale kapele chybí, je vlastní osobitost. Mladý Hetfield zřejmě nepotatil cit pro nadčasovou kompozici (nebo jej ještě plně nerozvinul) a spolu s dalšími spoluhráči přehrává žánrová klišé, která Bastardane brání ve větším vzletu. Album se převaluje v bažinatém sludge močálu, v pomalých tempech s humpoláckým vokálu a dávno slyšených postupech, až kolem uší prolétne jen jako kulisa, aniž by zanechalo větší dojem. Je zcela prosto slyšitelných vrcholů, skladeb, které by zafungovaly a vryly se do paměti, a to i po několikanásobném poslechu. Dílo sice působí sevřeným dojmem, na druhou stranu je velmi nevýrazné na to, aby se zapsalo do povědomí fanoušků. Kapela dokázala vzbudit pozornost před dvěma lety, když nasadila první singl „Wealthy Fantasy“ (na desce není), ale od té doby neprodělala žádný vývoj a na debutu jen ukazuje stejnou tvář jako na singlu.

Když se dokáže vybičovat k většímu tempu jako v úvodní „Above All“ (je znát vliv Metallicy ve frázování zpěváka Jakea Dallase) či v „Revolt“, je znát, že energie této partě nechybí, ovšem Bastardane s ní až nepochopitelně šetří. Ostrá tempa, která jim sluší nejvíce, až příliš často rozmělňují a naprosto pohřbí jinak docela slušnou skladbu „Let The Wasted Die“, v níž kapela vytáhne slušně odsýpavé groove riffy, které však postupně ztrácejí svou sílu, neboť nedokáží akcelerovat. Postupně se album stává ubíjející, postrádá jiskru a zápal. To demonstruje i baladicky se rozjíždějící „The Cavalier“, obstojné akustické motivy nedokáží rozvíjet témata a nápady a nakonec celá věc opět sklouzne do rutinních, lopotně řezaných riffů, které spíše než pocit zmaru a sklíčenosti navozují myšlenky na kompoziční vyprázdněnost.

Debut Bastardane trpí řadou dětských nemocí, ale jistý potenciál se kapele upřít nedá. Sem tam dokáže přijít se zajímavější skladbou, ačkoliv pojetí je trochu kostrbaté. Pokud nebude této partě chybět chuť do větších hudebních dobrodružství, což by jí prospělo, mohli bychom se u ní v budoucnu setkat i s vlídnějším hodnocením.

Pepsi Stone             


www.bastardane.com

YouTube ukázka - Above All

Seznam skladeb:
1. Above All
2. Praise No Bliss
3. Gaslight
4. Chum
5. Revolt
6. Let The Wasted Die
7. Imposter
8. The Cavalier
9. Ad Infinitum
10. Faint-Hearted Soul

Sestava:
Jake Dallas - zpěv, baskytara
Ethan Sirotzki - kytara
Castor Hetfield - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 40:37
Label: Bastardane
Země: USA
Žánr: sludge/stoner metal

Diskografie:
2022 - Is This Rage?

Foto: archiv kapely


Vydáno: 07.05.2022
Přečteno: 257x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2022     RSS - články

stránka byla načtena za 0.68947 sekund.