22.05.2022
RAMCHAT
Pagan metaloví RAMCHAT chystají na léto album „Tryzny a ..více

22.05.2022
MARTUROS
Slovenští MARTUROS pracují na svém druhém albu, které ..více

22.05.2022
BASTARD
Havířovští rockeři BASTARD chystají nové ..více

22.05.2022
E!E
Na vinylu vychází třetí album příbramské punk kapely ..více

22.05.2022
EDENBRIDGE
26.srpna vychází nové album EDENBRIDGE, nazvané ..více

20.05.2022
AVANTASIA
Německý autor se po čase připomíná singlem "The Wicked ..více


Kirk HAMMETT - Portals
Dost trapná záležitost! ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Pro mě trpaslíci lepší než Colorado a to kvů ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Aj podla mna je Davam ti jeden den velmi otravna s ..

Kirk HAMMETT - Portals
Mně se deska líbí, ba co víc, příjemně mě ..

CRASHDÏET - Automaton
Recenze vyznívá optimisticky, v mnohém s ní so ..

ANTHRAX - Spreading The Disease
Chápem, že niekomu sa nemusí Belladonov spev p ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Tak teda pojď patří do top 5 Kabátu. ..

KABÁT - Země plná trpaslíků
Mimochodem, neskutečně odporný obal. Nejde ani ..

KABÁT - Colorado
Stále ještě výborná deska. Je opět poměrně ..

THE GATHERING - Beautiful Distortion
nene, nechystám, já mám vyhlédnuté jiné kon ..
Za poslední měsíc:
ANTHRAX - Fistful Of Metal
2132x

KABÁT - Má ji motorovou
1560x

KABÁT - Děvky ty to znaj
1513x

RAMMSTEIN - Zeit
1435x

KABÁT - Colorado
1237x

DREAMTALE - Everlasting Flame
974x07.02.2106
TRILOBIT-ROCK, RIMORTIS, DIVÁ BÁRA ..
Velké Svatoňovice, začátek od:19.00, vstupné: 250článků celkem: 9113
recenzí: 7538
reportů: 577
rozhovorů: 562

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


SPECKMANN PROJECT - Fiends Of Emptiness

Paul Speckmann stále těží z toho, že byl na přelomu osmdesátých a devadesátých let společně s Chuckem Schuldinerem pasován do role otce death metalu. I když kapela Master neměla stejný dopad jako Schuldinerovy Death a nezískala stejné kultovní postavení, jeho vliv nelze rozporovat. Speckmann death metal vyučoval ještě v době, kdy kariéra budoucích hvězd žánru byla v plenkách, a i když jej pak v deathovém peletonu předstihli jiní, jeho zásluhy jsou neodiskutovatelné. Silný status, kterého se Master podařilo dosáhnout s prvními dvěma deskami, si Speckmann získal i s debutem svého sólového podniku Speckmann Project, jelikož stejnojmenné album z roku 1991 přililo pořádně rozpálený olej do deathmetalového kotle a mezi fanoušky je řada těch, kteří na tento počin nezapomněli. Je to důvod, proč jej svérázný Američan, žijící v Uherském Hradišti, po více než třiceti letech znovu přivádí k životu?

Léty prošel řadou kapel a projektů, a čas zakotvil i u tuzemských průkopníků Krabathor, a v poslední době se prezentoval hlavně spoluprací se švédským kytaristou Roggou Johanssonem, členem mnoha a mnoha deathmetalových projektů (namátkou v současnosti u dalších americké legendy Massacre). Jejich společná práce je ke slyšení z pětice sólových desek , které splňovaly vyšší stylové standardy. Podnik Johansson & Speckmann je v těchto dnech spíše u ledu, ústřední dvojici se nedařilo najít cílovou skupinu posluchačů, a i když všechny desky kvalitu měly, v dnešní uspěchané době spíše vyšuměly. O to víc je překvapující, že jak Johansson, tak i druhý kytarista Kjetil Lynghaug jsou ke slyšení na albu „Fiends Of Emptiness“, které křísí název Speckmann Project. Jste z toho dostatečně zmateni? Pokud ano, vězte, že z hudby, kterou Speckmann na své nejnovější nahrávce nabízí, už tolik zmatku nepocítíte. Tenhle chlápek byl vždycky naprostý klasik…

Death metal ve své nejčistější podobě, v níž jsou ještě patrné thrashmetalové ozvěny… Takto jednoduše by se dala shrnout Speckmannova aktuální deska. Jede přesně v intencích, které se od ní očekávaly, je až úzkostlivě držena ve stylových mantinelech, kde se žádné výlety jinam netolerují. Bude ceněna zejména pamětníky, kteří si před třiceti lety užívali prvního deathmetalového rozmachu a další vývoj či křížení svého oblíbeného stylu s jinými žánry už prostě odmítli přijmout. Sází se na rychlé tempo, které má kořeny jak ve starém hardcore punku (naprosto přesně to vystihuje skladba „The Victims On Silence They Lay“), tak v thrash metalu, kytary řežou pekelně rychlé riffy a Speckmann ukazuje svůj unikátní, léty prakticky neměnný growl. Ten je největší devizou alba, je to jeho poznávací znamení, odlišující ho od jiných deathmetalových umělců. Skladby tak svébytné nejsou, i když o průměru se mluvit ještě nedá.

Paul vyloží všechny trumfy na začátku desky, bez toho, aby měl nějaké ambice vytvořit dílo, jež by se dalo v jeho kariéře považovat za přelomové. Jeden z nejlepších okamžiků odstartuje v úvodní „Absolute Power“, hned na úvod je umístěno krátké kytarové sólo, které je nejpůsobivějším na celé desce. V místech, kde se ke slovu dostává Lynghaug, sóly podporující Johanssonovy drtivé riffy, lze zažít nejsilnější momenty alba. To je případ titulní „Fiends Of Emptiness“ nebo úderné „Then The Call Before The Storm“, do níž jsou umístěny vyhrávky, což desku dokáže skvěle rozsvítit. Zcela mimo úzkoprofilový thrash/deathový koncept stojí závěrečná „Through Darkness“, ve které kytary náhle tichnou a tuzemského posluchače překvapí využití mateřského jazyka v kombinaci s anglickým textem v jakémsi filozoficko-futuristickém obalu. Slušně působivé…

Deska nemá ambice ulovit nové fanoušky. Může oslovit ty, kteří před třiceti lety poslouchali první album Speckmann Project, ovšem ti v drtivé většině sledují kariéru svého oblíbence po celou dobu. Pro ně bude jasnou záležitostí. Trochu hůř se s tímto albem budou potýkat ti, kteří preferují death metal v jeho odlišnější formě než „jen“ v oldschoolové. Vývoj „Fiends Of Emptiness“ zůstal někde v letech 1990 až 1992 a v tom je její největší slabina, ale i kouzlo zároveň.

Pepsi Stone             


www.master-speckmetal.net

YouTube ukázka - Fiends Of Emptiness

Seznam skladeb:
1. Absolute Power
2. Indifferent
3. A Sick Carnival
4. Destroy The Weak
5. The Stall
6. The Corporate Twisted Control
7. Fiends Of Emptiness
8. The Victims In Silence They Lay
9. The So-Called Tyrants
10. A Diabolical Sense Of Proportions
11. Canceled
12. Then The Calm Before The Storm
13. Through Darkness

Sestava:
Paul Speckmann - zpěv
Rogga Johansson - kytara, baskytara
Kjetil Lynghaug - kytara
Jon Rudin - bicí

Rok vydání: 2022
Čas: 35:33
Label: Emanzipation Productions
Země: USA/Česká republika
Žánr: death metal

Diskografie:
1991 - Speckmann Project
2022 - Fiends Of Emptiness

Foto: archiv umělce


Vydáno: 08.05.2022
Přečteno: 386x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2022     RSS - články

stránka byla načtena za 0.61329 sekund.