23.09.2023
TŘI SESTRY
Stálice domácího pivního rocku vydá již 6. října ..více

23.09.2023
DGM
Progresivně powermetalový spolek z Itálie nachystal na ..více

23.09.2023
SIGNUM REGIS
Druhý singl z alba "Undivided", které naši slovenští ..více

22.09.2023
Bruce DICKINSON
Zpěvák Iron Maiden oznámil po osmnácti letech vydání ..více

22.09.2023
WINGER
Přestože Američané vydali letos své nové dílo ..více

22.09.2023
RIOT V
Pohrobci kultovních amerických heavymetalistů Riot ..více


MRAKOMOR - V dekádách dekadence
Toto je neskutočná sračka... S Black Metalom to ..

GIRLSCHOOL - WTFortyfive?
Podle mě po dlouhé době opravdu hodně poveden ..

EXODUS - Bonded by Blood
Nebuď alibista, uznej omyl a zrediguj svůj tex ..

THE WORD ALIVE - Monomania
? ..

EXODUS - Bonded by Blood
Bylo to myšleno spíš ve smyslu složeno - mater ..

EXODUS - Bonded by Blood
Po poslechu alba s potěšením zjišťuji, že js ..

VANDENBERG - Sin
jsem si pletl Vandenberga s Vanderbergem... stane ..

PRIMAL FEAR - Code Red
této smečce sedí přídomek "houpačka". Jedno ..

EXODUS - Bonded by Blood
10/10 - jedna z najlepšich thrashovych dosiek his ..

EXODUS - Bonded by Blood
tak si říkám co jiného může mít v diskograf ..
Za poslední měsíc:
U.D.O. - Touchdown
1640x

BLOODBOUND - Tales from the North
1094x

HEIMDALL - Hephaestus
1033x

CAVALERA - Bestial Devastation / Morbid Visions
985x

NEW YORK DOLLS - New York Dolls
820x

Yngwie MALMSTEEN - Spellbound
813x

článků celkem: 10034
recenzí: 8353
reportů: 601
rozhovorů: 619

Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax


TAAKE - Et hav av avstand

Ač jako mladíček, byl norský samorost Hoest u toho, když po celém Norsku hořely kostely, v Helvete se svolával hon na křesťany a bodalo se do živého. Ta doba pro něho byla až úděsně inspirativní a Taake z ní žijí dodnes. Chtěli být největší a nejmilitantnější kapelou norského blackmetalového undergroundu, ale už před patnácti lety se smrskli na jednočlenný projekt a Hoesta jeho spoluhráči doplňují jen při koncertních taženích. Ta jsou na Taake to nejsilnější. Tedy jen do chvíle, než Hoestovi přeskočí v hlavě kolečka a začne po sobě malovat hákové kříže, což nebyl zrovna druh showmanství, který by se setkal s nadšením. Taake toto extempore ublížilo, ovšem přitáhlo k nim pozornost jiných médií než černě undergroundových. Hoest z takové pozornosti těží a ví, že se na něho nezapomene ani během šestileté pauzy, kterou si dopřál mezi poslední deskou „Kong Vinter“ a novinkou „Et hav av avstand“.

Ve světě se za tu dobu změnilo mnohé, společnost stačila zabřednout do chaosu a všeobecně špatné nálady, což by mohla být živná půda pro Taake, protože negativní atmosféra je jako dělaná pro útočné blackmetalové kapely, prezentující se patřičnou dávkou misantropie. Ovšem zde přichází kámen úrazu. Hoest to nedokáže využít ve svůj prospěch. Jestliže na koncertním pódiu působí jako vyslanec pekel, jako přízrak z podivného polosvěta, na studiovém albu jeho charisma bledne. Je stále ukázkovým satanistou, který plive po všem křesťanském, uctívá panenskou norskou přírodu a zaklíná se temnotou, ale to jsou věci, které jsou o Taake známé už od minulého století. V něm Hoest usnul. Alespoň novinka „Et hav av avstand“ to potvrzuje. A to není to, zač by jej bylo možné chválit.

K dobru lze zmínit znovu slušnou atmosféru, v níž kytary alespoň na některých místech připomínají ledový blizard, ovšem ta je rozmělňována účelně mizerným zvukem, který fungoval na prvních albech Burzum, ale nemůže obstát o třicet let později. Dnes se hraje podle jiných pravidel, které Hoest odmítá přijmout. Takže každé album Taake, které Hoest v posledních patnáct let natočil, má obstarožní produkci, mizerný zvuk a starosvětské skladby. To poslední mu není třeba vyčítat, desky jsou vedené ve stylu, který Taake definovali a jistá míra neinvence k nim vždy patřila. S tím zbytkem je to horší, protože stále stejná rovina ve zvuku a produkci dělá z „Et hav av avstand“ docela zbytečnou desku. Po šesti letech se dal čekat alespoň drobný posun, který nepřišel. A to je zklamání.

Jediné, co se trochu mění, je skutečnost, že Hoest začíná skladby natahovat přes úměrnou mez. „Et hav av avstand“ obsahuje jen čtyři kompozice, z nichž tři nejdou pod jedenáct minut. A to je obrovská masa, obzvlášť když Hoest rezignuje na všemožné epické postupy a dlouhé minuty tráví jen hoblováním strun, do čehož se sem tam ozve jeho krákor. To je záležitost zejména poslední čtvrtiny alba, kompozice nazvané „Et uhyre av en kniv“, kterou završuje monotónní outro, za které by se nestyděli ani američtí hlukoví teroristé Sunn O))))). První polovina alba je přístupnější a sem tam probleskne i náznak přívětivější melodie. V tomto směru se nejvíce činí úvodní „Denne forblaaste ruin av en bro“, která je vedena v čistě hoestovském stylu, takže ani v ní se neděje nic převratného. Důraz na to, aby celá deska byla úzkostlivě v pure norwegian stylu, je znát z každého tónu, z každé vteřiny. Je tak silný, že se dá mluvit i o nostalgickém zážitku.

Hoest vrací Taake do hry přesně takové, jaké je posluchač znal z minulosti. Fakt, že novým deskám škodí skutečnost, že je Hoest nahrává i produkuje sám, je také známý, stejně jako kultovní postavení, kterému se Taake dostává už několik let. Na druhou stranu je nutné podotknout, že kdyby tohle album nevyšlo, asi by se nic zásadního nestalo.

Jan Skala             


FB TAAKE

YouTube ukázka - Et hyre av en kniv

Seznam skladeb:
1. Denne forblaaste ruin av en bro
2. Utarmede gruver
3. Gid sprakk vi
4. Et uhyre av en kniv

Sestava:
Hoest - kytara, zpěv, baskytara, bicí

Rok vydání: 2023
Čas: 42:16
Label: Dark Essence Records
Země: Norsko
Žánr: black metal

Diskografie:
1999 - Nattestid Ser Porten Vid
2002 - Over Bjoergvin Graater Himmerik
2005 - Hordalands Doedskvad
2008 - Taake
2011 - Noregs Vaapen
2014 - Stridens Hus
2017 - Kong Vinter
2023 - Et hav av avstand

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 17.09.2023
Přečteno: 296x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2023     RSS - články

stránka byla načtena za 0.58454 sekund.