BON JOVI - Forever
Jon umí pořád napsat dobré melodie a udělat...

BON JOVI - Forever
Krom nového alba vyšel i komplexní, čtyřdílný...

DOMAIN - The Artefact
A ešte jedna vec v súvislosti s Grave Digger -...

DOMAIN - The Artefact
Album som si vypočul a s čistým svedomím môžem...

MOTORBAND - 007
Obrovské ego šéfa Matejčíka opět zbytečně...

MOTORBAND - 007
Budu se asi rouhat, ale Made In Germany se mi...

MOTORBAND - 007
Sedm zpěváků .. Motorband se mi líbil v době...

MOTORBAND - 007
Motorband byla vždy pouze průměrná kapela, co na...

VADER - Litany
Jedna z nejlepších desek nejen Vader, ale i...

MOTORBAND - 007
Sedmé studiové album Motorbandu s názvem „007“ má...
Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax
PANDORA`S KEY - Yet I Remain

Holandsko a symfonický metal? Within Temptation, Epica, After Forever…, to je záruka kvality a když se v zemi tulipánů dobere debutového alba další kapela s ženou u mikrofonu, cílící na daný žánr, člověk tak nějak podvědomě cítí, že by do barevné a voňavé kytice mohl přibýt další zajímavý kvítek. Pandora`s Key se pochopitelně nevyhýbají stopám, které současní i bývalí lídři žánru za sebou zanechali, nicméně hledat v nich klon, snažící se svézt na vlně, která zaručí zájem posluchačů, úplně nelze. Ani v hudebních postupech, ani v kvalitě.

Pandora`s Key se snaží do jednoho celku zamotat symfoničnost, různobarevný ženský zpěv, mužský chropot i lidové nástroje. To hlavní, co jim chybí k tomu, aby to mělo zásadnější dopad, je větší autorská obratnost, schopnost vytvořit působivou atmosféru, přirozenost a osobitost, připočítat lze i mizerně zpracovaný zvuk a nosné nápady. Z tohoto výčtu je celkem jasně patrné, že album „Yet I Remain“ se trhákem letošní sezóny nestane. Největší šanci na zvrat tohoto stavu by mohla mít skočná „The Flying Dutchman“, která díky folkovému vlivu působí bezprostředně, zpěvně a uvolněně. To je ten zásadní kontrast třeba proti úvodní valivé „De Bockereyder“, která poté, co se procpe skrz mluvenou pasáž (není to naposledy, kdy kapela vsadí na vyprávění a pokaždé tím totálně zazdí jakoukoliv atmosféru) kompozičně sklouzne do přílišné naivnosti, již podtrhne nepříliš záživný vysoký ženský zpěv, ještě že alespoň kooperace s chropotem docela dává smysl (to se ale v některých jiných skladbách nezdaří). Hrubší „Ariadne“ odhalí naprosto zásadní věc – zpěv Very Velhuizen je jistý tehdy, když se zbytečně netlačí do teatrálnosti a dává přednost klidnějším polohám, či obyčejně přirozenému projevu. V úvodu „Freedom`s Call“ nastoupí riffová sypanice, snahu o nadýchanost ničí mizerná produkce i kompoziční prázdnota, ve „Falls The Shadows“ zní veškerá teatrálnost strašně vyumělkovaně… a přes pár solidních nápadů, které na desce probliknou a poměrně rychle zvadnou, se Pandora`s Key dostanou až k závěrečné „Per Ardua“, nejdelší skladbě se špetkou elektroniky a snahou o výpravnost, jež definitivně podtrhne fakt, že jako vypravěči obsáhlejších příběhů jsou Pandora`s Key teprve na začátku cesty.

Přistupovat k albu „Yet I Remain“ s představou, že Holanďani symfonický metal prostě umí, je pro Pandora`s Key zcela smrtící. Obávám se však, že i kdybyste po albu sáhli bez tohoto postulátu, cestu do propadliště hudebních dějin (něco málo by mohla zachránit vychytanější produkce, z níž by zcela umlčená atmosféra třeba mohla trochu vykouknout) by nizozemská šestice stejně nabrala poměrně záhy. První desetiletku na scéně Pandora`s Key uzavřeli hodně rozpačitým způsobem.

Savapip             


PANDORA`S KEY

YouTube ukázka - De Bockereyder

Seznam skladeb:
1. 1779
2. De Bockereyder
3. Ariadne
4. Freedom`s Call
5. Falls the Shadow
6. The Keening
7. Kindling Ilre
8. The Flying Dutchman
9. Icarus
10. Per Ardua

Sestava:
Vera Velhuizen - zpěv
Rik van Schaaik - zpěv
Sebastiaan Pongers - kytara
Bram Luiken - kytara
Regine Lotstra - baskytara
Wytas Lemke - klávesy
Dimmy Marcelissen - bicí

Rok vydání: 2024
Čas: 45:17
Země: Holandsko

Diskografie:
2024 – Yet I Remain

Foto: archiv kapely


Vydáno: 08.06.2024
Přečteno: 204x
K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.10549 sekund.