Ač bývají germáni Sacred Steel pasováni do škatulky epický power metal, je v tomto ohledu velmi zásadní pasáž z jejich životopisu, konstatující, že úvodní skladbou z alba „Slaughter Prophecy“ se kapela vymezila proti odlehčenému power metalu, v němž se plno kapel ztrácí v orchestrálních zvucích, nudných melodiích, naprogramovaných bicích a veselém metalu. A zatímco ostatní kapely se takhle oslabují, u Sacred Steel stále vládne perlík.
Vládne u nich i poté, co v průběhu covidového výpadku došlo v kapele k druhé personální revoluci (první proběhla v roce 2006, druhá v roce 2022, jinak je sestava Sacred Steel pevná jako dobře ukutý řetěz) a do sestavy přibyl kytarista Jörn Langenfeld a basista Toni Ieva, u nichž by se dalo vzhledem k předchozím působištím (Coronatus, resp. Brainstorm) čekat, že do tvorby Sacred Steel pustí trochu melodičtější a uvolněnější závan. Nicméně pamětnická ústřední dvojice Mathias Straub a Gerrit P. Mutz, která se pomalu blíží k dopsání třetího křížku v sestavě kapely, zjevně nehodlá z buldočí zarputilosti, vytrvalé siláckosti, neohebnosti a důrazu, za které by se nemusel stydět nikdo z čelných představitelů amerického power metalu (obzvlášť ti, kteří občas juknou i po thrashi), neuhne ani o píď.
To je hlavní důvod toho, že skladby Sacred Steel neoplývají kdovíjakou zapamatovatelností, a hlavní zážitek, který si odnesete z poslechu nejen aktuální novinky „Ritual Supremacy“, ale v podstatě kteréhokoliv alba kapely, odnesete, je pocit, že se vám někdo docela intenzivním způsobem snaží vymlátit z hlavy jakoukoliv myšlenku a zaplnit vám prostor mezi ušima neústupným, hrubým nářezem. Slouží k němu striktní rytmika (to, že Sacred Steel mění tempo skladeb a občas naskočí až na téměř baladickou polohu ještě neznamená, že by v těchto momentech kdovíjak povolili stisk, byť závěrečná „Let the Blackness Come to Me“, naznačuje, že z ocelových pout žánru Sacred Steel občas dokáží vyklouznout), syrové riffy a osobitě nemelodicky uštěkaný Mutzův vokál.
U Sacred Steel se čas zastavil, respektive se nikdy nerozběhl. Máte-li to rádi tvrdě, nekompromisně, bez kudrlinek, vzletnosti a melodických orgií, o staroškolsky nastavené německé pětici už dávno víte. A tím pádem i víte, jak bude znít album „Ritual Supremacy“, se kterým kapela přichází po devítileté studiové pauze. Což je údaj čistě statistický, duch téhle v posledních dvou dekádách nepříliš objevné a navždy zarputilé kapely zůstává nezměněn.
|