Ronnie ATKINS - Make It Count
...nejlepší Atkinsova sólovka. Tady se Sava...

BIG BIG TRAIN - The Likes of Us
Skvelá a výpovedná recenzia, Jirko. Album je...

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky, takový koment samozřejmě potěší :-)

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky za tento seriál. Toto a předchozí...

MOTÖRHEAD - Inferno
Skvělé album, tvrdé, našlapané, hitové. Výborný...

Mark KNOPFLER - One Deep River
Mistr nejnudnější muziky na světě.

DEEP PURPLE - Machine Head
Co se týče Machine Head, mám z alba mírně...

DEEP PURPLE - Machine Head
Po tragickém počinu remixovaného alba Black...

RAGE - Afterlifelines
Nemohl jsem to najít ve vyhledávání. A díky za...

RAGE - Afterlifelines
On tu je z roku 2012, jen se na něj z novějších...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




HOLY MOTHER - Face This Burn

Přestože Holy Mother měli velké předpoklady a ambice, nikdy se nestali vůdčí kapelou US power metalu. Možná to bylo tím, že začínali ve skutečně špatné době, kdy heavymetaloví muzikanti byli doslova psanci a světlu vládl grunge, možná jim chybělo jen trochu pověstného štěstí. Nikdy nebyli o nic moc horší než například Vicious Rumors a moc jim nechybělo ani do skladatelského umu Metal Church. Jenže když kapela, balancující na pomezí heavy a poweru amerického střihu, vydala debut v roce 1995, rovnalo se to komerční sebevraždě. Holy Mother, vedeni zpěvákem Mikem Tirellim, jenž kdysi v osmdesátých letech působil jako bubeník u Jack Starr`s Burning Star, si z toho očividně nic nedělali a do konce devadesátých let nasázeli po bezejmenném debutuještě další čtyři desky. Po roce 2000 se ale u nich něco zadrhlo a nahrávka „Agoraphobia“ z roku 2003 byla spíše soukromým Tirelliho dílem než další deskou kapely. Po ní přišlo ticho…

Přestože se Holy Mother oficiálně nikdy nerozpadli, léta o nich nebylo slyšet. Když už se začínalo k něčemu schylovat, zemřel basisty Randy Coven (v mezičase hrával i s Yngwiem Malmsteenem, Vitalijem Kuprijem či někdejším kytaristou Poison Bluesem Saracenem) a Holy Mother to opět zastavilo. Pravý comeback se odehrál až v posledních letech, kdy se k Tirellimu vrátil původní bubeník Jim Harris a kapelu posílil ještě kytarista Greg Giordano a basista Ruzssell Pzutto. Právě v této sestavě se Holy Mother představují s aktuálním albem „Face This Burn“, které je vrací do hry po dlouhých osmnácti letech. Může vůbec kapela tak pevně ukotvená ve svém stylu jako Holy Mother schopna vývoje a něčím překvapit? Odpověď je velice rázná…

Stylově se sice „Face This Burn“ neposouvá nijak daleko od původních desek (když tedy pomineme zvukovou stránku, kterou skýtají vymoženosti dnešních studií) a kapela si naoko stále jede svůj mix heavy metalu a amerického poweru. Jenže na „Face This Burn“ je jasně slyšet, jak čtveřici z newyorského Long Islandu dlouhá pauza prospěla. Holy Mother na novince vyzráli a dokázali pro ní připravit jedenáct skladeb, které díky své rozmanitosti nenudí a představují místy i docela překvapivé úkroky stranou, hlavně ve chvíli, kdy Greg Giordano utlumí své riffy a kapela se vrhne do náladovějších poloh. Pro leckterou podobně laděnou kapelu by to znamenalo ztrátu energie, ale Holy Mother se do těchto míst pouštějí s lehkostí, a asi i stylový skalní fanoušek uzná, jak moc jim to sluší. Vrcholem tohoto snažení (použít slovo experiment by asi nebylo úplně to pravé ořechové) je bezesporu „No Death Reborn“, ve které kapela sice začne těžkopádným úvodem na tvrdých riffech, ale z nich vylétá to výšin Tirreliho pevný hlas, jenž celou kompozici v refrénu rozpíná do nevídané svěžesti, čímž naprosto změní náladu a Holy Mother jsou v tu chvíli až nakažlivě atmosférickou rockovou kapelou.

„No Death Reborn“ v tomto ohledu nestojí osamocená, za čistě powermetalový (navíc s příchutí thrashe) můžeme označit jen začátek alba, ve „Face This Burn“, „Love Is Dead“ a „Legends“ se Holy Mother drží svého kopyta až křečovitě pevně. Čím album postupuje dále, tím barvitější se kapela stává. Je tu burcující skladba „Wake Up America“, která svou nekomplikovanou stavbou připomene dokonce losangeleský hair metal osmdesátých let, je tu klasická powerbalada „Prince Of The Garden“ nebo závěrečná epická (až na podivně ustřižený konec) „Superstar“, v níž se Holy Mother stávají rázem dramatickou kapelou. Jaký je to protiklad vůči úvodní trojici skladeb nebo útočně rychlé „The River“, jež připomene klasické chvíle Manowar (dostaví se dokonce asociace s jejich klasickou skladbou „Wheels Of Fire“ z alba „Kings Of Metal") nebo rychlejší nálady amerických Riot.

Holy Mother se vrací minimálně ve stejné síle, v jaké byli na konci devadesátých let. Navíc hlas Mikea Tirelliho léty ještě vyzrál a dnes jej lze směle řadit ke klasikům žánru. Spolu s aktuálním skladatelským potenciálem kapely je z toho docela překvapivý návrat, na který by si před pár lety nikdo nevsadil ani desetník. I v takhle mizerné době se dějí příjemná překvapení. Tohle je jedno z nich…

Jan Skala             


FB HOLY MOTHER

YouTube ukázka - No Death Reborn

Seznam skladeb:
1. Face This Burn
2. Love Is Dead
3. Legends
4. No Death Reborn
5. The Truth
6. Prince Of The Garden
7. Wake Up America
8. Mesmerized By Hate
9. Today
10. The River
11. Superstar

Sestava:
Mike Tirelli - zpěv
Greg Giordano - kytara
Russell Pzutto - baskytara
Jim Harris - bicí

Rok vydání: 2021
Čas: 41:15
Label: Massacre Records
Země: USA
Žánr: heavy/US power metal

Diskografie:
1995 - Holy Mother
1996 - Tabloid Crush
1998 - Toxic Rain
1999 - Criminal Afterlife
2000 - My World War
2003 - Agoraphobia
2021 - Face This Burn

Foto: archiv kapely


Vydáno: 21.02.2021
Přečteno: 1540x




počet příspěvků: 2

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Není to shoda...22. 02. 2021 8:14 Pepsi Stone
Miluju Holy Mother!...21. 02. 2021 16:58 Bubák


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.10265 sekund.