Kdo vyrůstal kdykoliv od osmdesátých let v západních Čechách, nemohl být kapelou Extra Band nezasažen. Její revival, který vede zpěvák nejslavnější sestavy Jaroslav Soukup a kytarista Jiří Mothejzik, s až buldočím drajvem brázdí západočeské tancovačky, na nichž přehrává staré hity, na které pamětníky spolehlivě chytne, ačkoliv tisícové návštěvy jsou dávno minulostí. Pamětníci zestárli a mají jiné starosti, než vyrážet víkend co víkend za muzikou, a mladé klasický tancovačkový hard rock moc nezajímá. Soukup, s kterým často hostuje i druhý (nebo spíše první...) zpěvák klasické sestavy Radek Zíka, ale polevit nechce, protože se "Sudé berou", "Posledním zvoněním" či "Vlakem do Nice" vždycky nejednoho padesátníka dožene až k slzám. Nostalgie je potvora a funguje...
Jenže kromě Soukupova ansámblu je tu ještě jiný Extra Band. Říká si originál, přestože v něm už není nikdo, kdo by pamatoval nejslavnější časy kapely. Léta jej vedl jeden z bratrů Rajtmajerů, ovšem ten už deset let (údajně od pobytu v psychiatrické léčebně) hudebně činný není a tak tento originál má s minulostí jedinou spojnici. Skrze bubeníka Petra Kotoru, který s Jaroslavem Rajtmajerem hrával v devadesátých letech, přičemž nejslavnější dny Extra Bandu skončily koncertem v plzeňské Alfě v roce 1988. A pak si vyberte... Každopádně je nutné říct, že originál Extra Bandu, který nově vydal desku "The Power Of Thought", toho nemá s "Posledním zvoněním" nebo "Hráli jsme holkám" mnoho společného a podobné věci od něho nečekejte.
Extra Band se dnes soustředí na anglicky zpívanou muziku, což jej ještě více vzdaluje od původní tvorby i od Soukupova revivalu. Těžko soudit, kam by se Extra Band posunul, kdyby ve zpropadené Alfě nedošlo k rozpadu a jakou muziku by hrála stará sestava. Možná takovou, jakou jako patron spolupráce hlídá Kotora a částečně i basista a zpěvák Miroslav Cába. Tato dvojice si k sobě přizvala výborného kytaristu Radka Kroce, který od rozchodu s Ladislavem Křížkem marnil talent ve směšném projektu Kreyson Memorial. Zde je mu mnohem líp, a i když je znovu konfrontován s minulostí, která není jeho, obstojí s mnohem větší ctí. Tahle tvář Extra Bandu má něco do sebe a není bohapustým pleněním dávných hitů snad ještě z časů Elegie, tedy z konce sedmdesátých let.
Pro někoho, kdo zná pouze Soukupovy variace starých hitů, je "The Power Of Thought" překvapující, pro člověka, který má naposlouchanou hard rockovou scénu osmdesátých let, nijak zvlášť objevná, i když docela příjemná záležitost. Skladby, které nahrávka obsahuje, jsou především skvěle zahrané, protože Kotora s Krocem jsou na české podmínky skvělí muzikanti a Cába je velmi slušný zpěvák. Trojice obstojí i po skladatelské linii, ačkoliv v jejich nápadech slyšíte širokou škálu (zejména evropských) kapel osmdesátých let. Rezonují zde Scorpions, Bonfire, Europe, docela blízko mají Extra Band k albu "Excess All Areas" od britských Shy a když nasadí skladbu "Youtuber", rázem se ocitají v hájemství skandinávských glam metalových kapel minulé desetiletky, . Crashdïet, Crazy Lixx či snad Reckless Love.
Extra Band se podle svých stránek snaží tvářit světácky, o čemž svědčí i jejich snaha o průlom v zahraničí, ale je otázka, jestli na to materiál stačí. "Everyone Has An Angel", "Happiness Within" nebo "Lock And Key" jsou dobré skladby, v dnešním vyprázdněném hard rockovém ranku nadprůměrné, ovšem nejsou předurčeny k tomu stát se velkými hity. Nepomáhá ani plochá produkce a sterilní zvuk, který brání Extra Bandu více roztáhnout křídla. Ovšem v neustálém porovnávání se Soukupovým revivalem musí vítězit na celé čáře. Tedy jen ne u Jouzy, který si chce s Mařkou v sobotu skočit na "Rockovej bál"...
|