Billy IDOL - Dream Into It
Super pecka John Wayne se objevila už v roce 2008...

GHOST - Skeletá
Meliora je tak 6.5 max

GHOST - Skeletá
mě zaujali první třemi deskami, pak, po Prequele...

GHOST - Skeletá
Vy tady sázíte čísla... Jo změna by to byla fajn,...

GHOST - Skeletá
Výborné. poslouchat muziku necist recenze...

Alice COOPER - Constrictor
Jedno z mých top5 od mistra... Vynikající,...

GHOST - Skeletá
Po prvním poslechu by moje hodnocení asi bylo...

GHOST - Skeletá
Deska slušně rozděluje kritiky. Nicméně v...

GHOST - Skeletá
Podle Akademie věd ČR a Reformované Satanovy...

ARCH ENEMY - Blood Dynasty
Ok, díky za shrnutí :) Ještě jsem se vůbec k tomu...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




LABYRINTH - Sons of Thunder

Kapela Labyrinth se v roce 1996 uvedla nijakým debutem "No Limits", aby o dva roky později zveřejnila svůj opus magnum "Return to Heaven Denied". Toto dílo bylo bleskem z čistého nebe, mistrovským zástupcem melodického power speedu (s lehkým ozvukem progu), ačkoli kultovní status nabralo spíše v navazujících dekádách, kdy jeho kouzlo objevovalo stále větší množství posluchačů. Osobně jsem druhou nahrávkou Italů doslova dýchal, a očekávání navazující studiovky u mě hraničilo s posedlostí. O to větší bylo rozčarování, které s poslechem disku "Sons of Thunder" přišlo...

Nejprve přišla fáze popírání. Pořád jsem si nalhával, že borci, kteří stvořili tak úchvatný předešlý počin, by přece najednou nemohli spadnout o minimálně jeden kvalitativní level dolů. V mé hlavě se dokola opakovala uměle vytvořená mantra, že na nahrávce přece musí něco být (a také jsem nechtěl rychle odepsat draze zaplacené originální CD). Věnoval jsem jí desítky poslechů, než mi došlo, že chyba není na mé straně. Přišla fáze smíření. Italové zkrátka nedokázali navázat na svůj brilantní zápis, a v roce 2001 vydali v podstatě tuctový power speed metalový příspěvek.

Třetí placka Labyrintu je stejná jako její obal. Občas lze najít zajímavý detail, a výjimečně se odhalí i rafinovaně ukryté tvary (tajemně maskovaný obličej v levé polovině coveru), celkově bychom si ale dílo doma na zeď určitě nepověsili. Šestičlenná skvadra, v jejíž sestavě se napevno uhnízdil ikonický a pro celkové vyznění kapely nepostradatelný zpěvák Roberto Tiranti, sevřela album do koncepční kazajky, což je strategie, u které hrozí lámání tónů, zbytečná dramatizace a přizpůsobování hudby příběhové linii. Mám pocit, že se něco takového odehrálo i zde, na skladbách jakoby ležela tíha zvoleného tématu (jímž je story o obsesivním zabouchnutí krále Lousie XIV. do dívky jménem Kathryn), která jim neumožnila plnohodnotný rozlet. V úvodním songu "Chapter 1" např. dochází k atraktivnímu zrychlování, jež je ovšem velmi záhy nepřirozeně přibržďováno, což je příjemné asi jako přerušovaný sex.

První skladba odhalí další signifikantní znaky. Italové zakomponovali bohaté symfonie, jejich potenciál ovšem degraduje sound, jenž se zvukařům - podobně jako na debutu - nepovedlo trefit. Kytary a bicí jsou k smíchu, jediní, kdo s ozvučením mohli být jakž takž spokojeni, je zpěvák a basista. Ani navazující "Kathryn" nedokáže nabrat potřebný švih, a výjimečné zabroušení do progresivních vod ničemu dvakrát nepomůže. Až titulní kousek nabídne soustavnější speedové plochy, které staví na tradiční bzučivé technice kapelníka Olafa Thörsena, a díky chytlavému refrénovému nápěvu můžeme poprvé mluvit o feelingu, jenž alespoň vzdáleně připomíná minulý majstrštyk.

Poté skladby najedou do značně šablonovitého tvaru. Překvapením je dostatek rychlých ploch (nejčastěji v refrénech), zklamáním naopak skutečnost, že se rytmický doping málokdy podaří přetavit v komplexně atraktivní celek. Speedové chorusy navíc mnohdy nekomunikují se zbytkem písně, což jde zřejmě na vrub koncepční naraci. Pak se ovšem stane něco, co celkový dojem výrazně upraví...

Song "Save Me" rozjíždí podmanivá preludia na pozadí filmových symfonií. Mimořádně vtahující pasáž, která jakoby na dané album vůbec nepatřila. A co teprve metalový nástup, ucelené speedové pasáže, přenádherně otevřený refrén a neméně strhující sólo! Tohle je Labyrinth v dokonalé síle, a jediným možným vysvětlením výskytu podobné stopy na jinak šedivém albu je možnost, že byla stvořena v jiném časovém období. To ostatně potvrzuje její umístění na EP "Timeless Crime", které vyšlo pouhý rok po albu ""Return to Heaven Denied" (v této starší verzi je track "Save Me" hraný dokonce ještě rychleji).

Poté přijde čas na "Lásku", netradičně vystavěnou a vůbec ne špatnou klavírní baladu. Ve skutečnosti není marné celé album, jen je dobré jej vnímat coby samostatnou jednotku, nikoli jako následovníka nejlepší nahrávky Labyrintu. Desce nelze upřít specifickou, jemně melancholickou atmosféru, která ve spojitosti s povedenými momenty přece jenom dává záminku k poslechu díla i v roce 2025. Jen zkrátka nelze očekávat žádné zázraky.

Petr Štěpnička             


FB LABYRINTH

YouTube ukázka - Save Me

Seznam skladeb:
1. Chapter 1
2. Kathryn
3. Sons of Thunder
4. Elegy
5. Behind the Mask
6. Touch the Rainbow
7. Rage of the King
8. Save Me
9. Love
10. I Feel You

Sestava:
Rob Tyrant - zpěv
Olaf Thörsen - kytara
Anders Rain - kytara
Chris Breeze - baskytara
Andrew McPauls - klávesy
Mattia Stancioiu - bicí

Rok vydání: 2001
Čas: 49:39
Produkce: Frank Andiver
Label: Metal Blade Records
Země: Itálie
Žánr: melodický power speed metal

Diskografie:
1996 - No Limits
1998 - Return To Heaven Denied
2001 - Sons Of Thunder
2003 - Labyrinth
2005 - Freeman
2007 - 6 Days To Nowhere
2010 - Return To Heaven Denied Pt. II - A Midnight Autumns Dream
2017 - Architecture Of A God
2021 - Welcome To The Absurd Circus
2025 - In the Vanishing Echoes of Goodbye

Související články

Ilustrační foto: archiv kapely


Vydáno: 20.03.2025
Přečteno: 337x




K článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.


 
Metalforever.info © 2006 - 2025     RSS - články

stránka byla načtena za 0.00899 sekund.