GHOST - Skeletá
Vy tady sázíte čísla... Jo změna by to byla fajn,...

GHOST - Skeletá
Výborné. poslouchat muziku necist recenze...

Alice COOPER - Constrictor
Jedno z mých top5 od mistra... Vynikající,...

GHOST - Skeletá
Po prvním poslechu by moje hodnocení asi bylo...

GHOST - Skeletá
Deska slušně rozděluje kritiky. Nicméně v...

GHOST - Skeletá
Podle Akademie věd ČR a Reformované Satanovy...

ARCH ENEMY - Blood Dynasty
Ok, díky za shrnutí :) Ještě jsem se vůbec k tomu...

GHOST - Skeletá
Zachránci rocku to prokaučovali, ratingy viz wiki...

LIV KRISTINE - Amor Vincit Omnia
Musím na začátek říct, že se mi album jako celek...

THE STORYTELLER - The Final Stand
Nič ma nenaláka vypočuť si heavy(power)metalový...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




Alice COOPER - From The Inside

Přestože se to nečekalo, léčba u Coopera zabrala a na jaře 1978 ohlásil, že je po létech střízlivý. Během pobytu v léčebně se mu rozutekla kapela a dveře k další spolupráci měl zavřené i u Boba Ezrina, který v té době spolupracoval s méně problémovými umělci, Peterem Gabrielem, Nilsem Lofgrenem, The Babys nebo Pink Floyd, s nimiž začal připravovat megalomanský koncept „The Wall“. Ze starých spolupracovníků zůstal Dick Wagner, přestože pomýšlel na sólovou dráhu a měl za sebou pletky se stylově příbuznými Kiss. Zmizel Steve Hunter, Tony Levin, Bob Barritt či Alexander Schwartzberg, které Alice překvapivě nahradil dlouholetými spolupracovníky Eltona Johna, zejména textařem Benem Tauplinem, který se postaral o lyrickou stránku alba, na němž Cooper popisoval zkušenosti z odvykacího zařízení. S tím koresponduje i název „From The Inside“, tedy „Zevnitř“.

Album je koncepčním dílem, v němž Cooper zhmotňuje postavy, s nimiž se potkal v newyorské léčebně a album je založeno na jejich démonech, které v nich vyvolával alkohol. Příběhy jednotlivých lidí se prolínají Cooperovým vyprávěním a vzniká trochu pochmurný koncept, jemuž kontrastuje poněkud uvolněná hudební složka. To nelze mít Cooperovi za zlé, po většinu kariéry (až na posledních dvacet let) sledoval trendy, které se honily scénou a tomu přizpůsoboval - bez ztráty vlastní tváře - hudbu. Na konci sedmdesátých let byla rocková hudba v Americe na úpadku, byla v podstatě odepsaným stylem a pokud některá z kapel uspěla, bylo to proto, že se přizpůsobila novým pořádkům. Nejšťastnější období nezažívali Aerosmith nebo Ted Nugent, věční chameleoni Kiss se chystali na vstup do diskosvěta a otěže přebírali sofistikovanější party Journey a Foreigner, které útočily na mainstreamové publikum. A podobným stylem se chtěl vydat i Cooper.

Po ruce měl Dicka Wagnera, který se dokázal přizpůsobit novým požadavkům a lidé od Eltona Johna moc dobře věděli, jaké háčky lze použít na posluchače středního proudu. Vyvstala otázka, zda takový krok nebyl zradou původních fanoušků, kteří se začali ke zpěvákovi otáčet zády už po „Alice Cooper Goes To Hell“ a „Lace And Whiskey“, jež byly na Cooperovy poměry víceméně krotké záležitosti. V tomto duchu pokračuje i „From The Inside“, jež ještě více otupuje hard rockové ostří a ve velkém koketuje s pop rockem. Dělá to velmi šikovně a využívá silného konceptu, čímž působí sevřeným dojmem a vyrovnává jistou rozpolcenost minulého alba. Nemá jednoznačné vrcholy, ale neobsahuje ani tak mizerné věci jako „King Of The Silver Screen“, což byla věc, za níž kritika Coopera chválila. Plusem jsou až profesorské hudební výkony, angažmá velkého počtu studiových muzikantů zaručilo propracovanost kolekce, která na druhou stranu šla ruku v ruce s potlačením živočišné energie, která dominovala tvorbě Alice Coopera (tehdy ještě kapely) v první polovině sedmdesátých let.

Odraz tvorby Eltona Johna se objeví v úvodní titulce „From The Inside“, což je tanečně laděný pop rock, který nepatří k tomu nejlepšímu, co deska nabízí, ale posluchače obstojně uvede do děje a zejména díky lahůdkové práci basisty Dee Murraye natáhne ruku směrem k hudebním fajnšmekrům, kteří se dosud na Coopera dívali skrz prsty. Jedna z úliteb starým fanouškům je výborná „Wish I Were In Beverly Hills“, energicky rozpumpovaná rocková věc, která si dělala hitové ambice, ale žádným šlágrem se nestala a dnes je utajeným tipem desky. Zabodovala balada „How You Gonna Se Me Now“, která se zařadila po bok „Only Women Bleed“, „I Never Cry“ a „You And Me“, a na chvíli Cooperovo jméno zase vynesla do hitparád.

Velmi výrazně na posluchače zapůsobí „MIllie And Billie“, která je pojata jako duet Coopera a zpěvačky Marcelly Detroit, spolupracovnice Erica Claptona. Finále skladby, která nepopírá muzikálové cítění, změní lehce hororová atmosféra a naléhavé volání jmen hlavních hrdinů připomene skladbu „Steven“ z „Welcome To My Nightmare“. Staré fanoušky dokáže potěšit energická hard rocková záležitost „Serious“, ale i jemnější „Jackknife Johnny“, v níž Aliceův hlas zní o něco démoničtěji, než ve zbytku desky. „Inmates (We`re All Crazy)“ je velké dramatické finále, které se na alkoholickou problematiku alba snaží nahlížet sarkastickým, snad až nihilistickým stylem, přičemž Cooper moc dobře věděl, že závislostní strašák je stále za rohem.

„Bylo to hudebně jedno z nejlepších alb, jaké jsem kdy udělal,“ řekl o „From The Inside“ Cooper s odstupem třiceti let. I když je jeho tvrzení trochu nadsazené, můžeme jej považovat za pravdivé. Ač album fanoušci nepochopili a nechali jej zcela propadnout, je po hudební i textové stránce cenným kouskem, který skvěle dokresluje Cooperův vývoj jako muzikanta i osobnosti. Výsledek stojí za to, ač je určen zejména milovníkům odlišnějších tváří, než je Cooperova klasická.

Jan Skala             


www.alicecooper.com

YouTube ukázka - ¨Serious

Seznam skladeb:
1. From The Inside
2. Wish I Were Born In Beverly Hills
3. The Quiet Room
4. Nurse Rozetta
5. Millie And Billie
6. Serious
7. How You Gonna See Me Now
8. For Veronica`s Sake
9. Jackknife Johnny
10. Inmates (We`re All Crazy)

Sestava:
Alice Cooper - zpěv
Dick Wagner - kytara
Davey Johnstone - kytara
Steve Lukather - kytara
Rick Nielsen - kytara
Jay Greydon . kytara
Dee Murray - baskytara
David Hungate - baskytara
John Pierce - baskytara
Lee Sklar - baskytara
Robbie King - klávesy
Fred Mandel - klávesy
David Foster - klávesy
Michael Ricciardella - bicí
Rick Shlosser - bicí
Jim Keltner - perkuse
Marcella Detroit - zpěv

Rok vydání: 1978
Čas: 39:08
Label: Warner Bros
Země: USA
Žánr: pop rock/glam rock

Diskografie:
1969 - Pretties For You
1970 - Easy Action
1971 - Love It To Death
1972 - Killer
1972 - School`s Out
1973 - Billion Dollar Babies
1973 - Muscle Of Love
1975 - Welcome To My Nightmare
1976 - Alice Cooper Goes To Hell
1977 - Lace And Whiskey
1978 - From The Inside
1980 - Flush The Fashion
1981 - Special Forces
1982 - Zipper Catches Skin
1983 - Dada
1986 - Constrictor
1987 - Raise Your Fist And Yell
1989 - Trash
1991 - Hey Stoopid
1994 - The Last Temptation
2000 - Brutal Planet
2001 - Dragontown
2003 - The Eyes Of Alice Cooper
2005 - Dirty Diamonds
2008 - Along Came A Spider
2011 - Welcome 2 My Nightmare
2017 - Paranormal
2021 - Detroit Stories
2023 - Road

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 17.03.2025
Přečteno: 845x




počet příspěvků: 3

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Svělá deska......která kvalitou...19. 03. 2025 7:42 Kolík
první co jsem od...18. 03. 2025 9:36 Luboš
za mě 9a vynikající...17. 03. 2025 16:10 Tomáš


 
Metalforever.info © 2006 - 2025     RSS - články

stránka byla načtena za 0.01184 sekund.