Chcete-li se dobrat podstaty chorvatské kapely Manntra, je dobré se odrazit jednak od její domoviny, a zároveň od skutečnosti, že kapela vznikla na troskách industriální party Omega Lithium. Hlavní postavy Manntry, zpěvák a zároveň hráč na kytaru a klávesy Marko Matijević Sekul spolu s basistou Zoltanem Lečeiem zakomponovali folkové a industriální vlivy do moderně pojatého metalového základu (tzn. připravte se i na silně taneční podtón a elektroniku) a zdá se, že jsou velmi plodní, neboť v patnáctém roce svojí činnosti vydali už deváté řadové album, Fakt, že jej vydávají pod křídly Napalm Records nasvědčuje tomu, že není těžké v nich objevit nesporný komerční potenciál.
Důvod je celkem jasný. Vezměte opulentnost Powerwolf ve skromnější, a ne tak nafouknuté podobě, vezměte umírněnou bojovnost v duchu Sabaton, vezměte prvoplánovou chytlavost ve stylu Amaranthe, přidejte něco z živočišnosti Feuerschwanz, občas rytmický chlad Pain, připočítejte jednak tradiční lidové nástroje, jedna jakousi slovanskou měkkost a zpěvnost (ženské vokály s výrazným etnickým nádechem, které tvoří velmi výrazný a maximálně funkční kontrast k hrubšímu mužskému zpěvu), přidejte k tomu dusavý taneční rytmus, přejeďte to bruskou v podobě docela ostrých kytar a vyleze vám příjemně vlezlá a chytlavá muzika, která poměrně snadno leze do hlavy a má sílu se v ní na pěkných pár okamžiků usídlit.
Je jedno, kterou z dvanácti položek použijete jako vstupní bránu do světa Manntry, základní recept a elementy jsou využity prakticky v každé skladbě, takže proskákat, prodivočit a zahalekat si řadu chytlavých refrénů a sloganů lze celkem snadno po celou délku alba „Titans“. Necelých osmatřicet minut v poměru k počtu písní (jen úvodní intro „Ceremony“ není třeba započítávat) jasně říká, že Manntra šikovně těží z nepříliš složitých nápadů jen dužinu a nedostane se k tomu, že by v některé písni začala tlouct prázdnou slámu. Manntra jako jednu z prvních skladeb představili výpůjčku od Miracle Of Sound „Skal“ a porovnáním originálu a upravené verze dostanete dokonalou ukázku toho, do jakého podoby Chorvaté upravují (v tomto případě původně folkový) kabát písně. Jako další singly proletěly éterem „Unholy Water“, „The Heart Of Storm“ a „Teuta“, které o albu řeknou to důležité a v podstatě prozradí vše podstatné, snad kromě toho, že se tenhle recept nevyčerpá v rámci celého alba.
Adrenalin a zpravidla příjemně vlezlé halasné halekačky s důležitými, ne zcela tradičně pojatými ženskými vokály, takový je velmi chytlavý svět chorvatské party Manntra.
|