NIGHTBLAZE - Nightblaze
Pro vyznavače AOR/melodicrocku nebude od věci...

Ronnie ATKINS - Make It Count
...nejlepší Atkinsova sólovka. Tady se Sava...

BIG BIG TRAIN - The Likes of Us
Skvelá a výpovedná recenzia, Jirko. Album je...

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky, takový koment samozřejmě potěší :-)

TIERRA SANTA - Mejor morir en pie
Díky za tento seriál. Toto a předchozí...

MOTÖRHEAD - Inferno
Skvělé album, tvrdé, našlapané, hitové. Výborný...

Mark KNOPFLER - One Deep River
Mistr nejnudnější muziky na světě.

DEEP PURPLE - Machine Head
Co se týče Machine Head, mám z alba mírně...

DEEP PURPLE - Machine Head
Po tragickém počinu remixovaného alba Black...

RAGE - Afterlifelines
Nemohl jsem to najít ve vyhledávání. A díky za...












Fobia Zine

Metalopolis

metalový magazín ABYSS

Volumemax




DEF LEPPARD - Songs From The Sparkle Lounge

Když pomineme pauzu před novým albem, ke které ovšem byly objektivní příčiny, zaviněné nemocí Viviana Campbella, je suverénně nejdelší pauzou ta mezi alby „X“ a „Songs From Sparkle Lounge“. Celých šest let museli příznivci Def Leppard čekat na nové album a kapela jim v mezidobí nabídla pouze chabou náplast v podobě desky coververzí „Yeah“. V roce 2007 se ale začalo už nahlas mluvit o novém albu. Joe Elliott tehdy v dobovém rozhovoru zmínil, že kapele byla po albu „X“ vyčítána přílišná náklonnost k popu a celkově až nezdravá inspirace novodobými Bon Jovi a proto se s novinkou chce vrátit ke klasickému soundu a vlastním kořenům, ležícím v sedmdesátých letech.

Ke klasickému soundu se ale „Songs From The Sparkle Lounge“ vrátila jen z části. S odstupem let totiž tohle album působí jako kompilát všeho, co Def Leppard za svou kariéru nahráli. Ovšem jako kompilát jakýchsi B-stran singlů. Na desce totiž slyšíme ozvěny monstrózního zvuku „Hysteria“, ale žádný moment nedosahuje kvalit skladeb z tohoto období. Slyšíme zde alternativně znějící „Slang“, ale zase z toho leze snaha spojit toto (pro Def Leppard netypické) období s klasickým zvukem kapely a působí to opět trochu nedotaženě. Je zde zastoupeno i zmíněné popové období alba „X“, ale balada „Love“ je až příliš cukrkandlová a nemá prostě takový tah, jako třeba „Long Long Way To Go“.

Ale pojďme mluvit konkrétněji. Možná úplně nejvíce na téhle desce mi vadí její zvuk a produkce. Sound je plastický, místy, jako třeba hned v úvodní „Go“ jaksi podivně halucinogenní, působící sterilně. Otvírák „Go“ by možná chtěl být tak silný jako „Let´s Get Rocked“, ale tu sílu v sobě prostě nemá. Navíc „Let´s Get Rocked“ energii dodávají úsporné aranže a jasně čitelný zvuk. To „Go“ všechno chybí. Na největší hit desky byla pasována věc „Nine Lives“, kde si zahostovala i hvězda americké country Tim McGraw, který s kapelou tuto skladbu také složil, ale proti někdejším hitům je to jen takové plácnutí do vody.

Vrchol alba je někde jinde a tentokrát se o něj postaral Rick Savage se svou stadionovkou „C´mon C´mon“ a zejména Phil Collen s „Tomorrow“, která asi jako jediná na celé desce snese ta nejpřísnější kritéria. Naopak věci typu „Cruise Control“, „Hallucinate“ a „Only The Good Die Young“ zní skutečně jako totální vymetení šuplíků. Najde se na nich pár dobrých míst, jako třeba Campbellovo sólo v jeho „Cruise Control“, ale to jsou spíše jen takové střípky, protože samotné skladby jsou skutečně vcelku slabé. A to je problém celé kolekce. Není ničím výjimečná a zajímavá. Dobové recenze sice kvitovali návrat k tvrdšímu vyznění, o kterém mluvil právě Joe Elliott, ale to ještě dobrou písničku nedělá. Na „Songs From The Sparkle Lounge“ jako kdyby Def Leppard vyschla studnice nápadů. Většina věcí je jakoby zrecyklována z minulosti a ještě pořádně naředěná.

V mém osobním žebříčku alba, zaujímá „Songs From The Sparkle Lounge“ předposlední místo před sbírkou coververzí „Yeah“. Řadím jí dokonce ještě trochu níž než „Slang“, ovšem to jen z jediného důvodu. „Slang“ ve své době přinesla naprosto nečekanou hudbu, která šokovala a to se cení. Ten moment překvapení na „Songs From The Sparkle Lounge“ chybí. Co se týče úspěšnosti desky, je to podobné, jako u všech alb od „Slang“ nahoru. Žádné milionové prodeje, na které kapela byla zvyklá v osmdesátých letech, se nekonaly, ovšem i tak se hned týden po vydání album vyhouplo na pátou pozici oficiální americké hitparády, což je nejlepší výsledek, který kapela dosáhla od dob „Adrenalize“. A na něm je vidět jedna věc. Že se z Def Leppard během let stala skutečně velká kapela, skutečná legenda, o jaké snil Joe Elliott, když v roce 1978 čmáral jméno své kapely na zeď slavného klubu Marquee.

Jan Skala             


www.defleppard.com

YouTube ukázka - Nine Lives

Seznam skladeb:
1. Go
2. Nine Lives
3. C'Mon C'mon
4. Love
5. Tomorrow
6. Cruise Control
7. Hallucinate
8. Only The Good Die Young
9. Bad Actress
10. Come Undone
11. Gotta Let It Go

Sestava:
Joe Elliott - zpěv
Phil Collen - kytara
Vivian Campbell - kytara
Rick Savage - baskytara
Rick Allen - bicí

Rok vydání: 2008
Čas: 39:12
Label: Mercury/Vertigo
Země: Velká Británie
Žánr: hard rock

Diskografie:
1980 - On Through The Night
1981 - High n´Dry
1983 - Pyromania
1987 - Hysteria
1992 - Adrenalize
1993 - Retro Active
1996 - Slang
1999 - Euphoria
2002 - X
2006 - Yeah!
2008 - Songs From The Sparkle Lounge
2015 - Def Leppard

Související články

Foto: archiv kapely


Vydáno: 14.01.2016
Přečteno: 3013x




počet příspěvků: 3

Titulek:Příspěvek:Datum:Jméno:
Promě byla tato deska...15. 01. 2016 16:58 Gogo
Řekl bych, že by...14. 01. 2016 21:33 Pepsi Stone
Kdyby ze vsech...14. 01. 2016 20:45 The Keeper XIV.


 
Metalforever.info © 2006 - 2024     RSS - články

stránka byla načtena za 0.09293 sekund.